banner53

Her Gün 37 Bin İnsan Yerinden Ediliyor!

Yeryüzü Doktorları Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği verilerine göre, dünya genelinde her gün 37 bin kişinin savaş, zulüm ve çatışmalar yüzünden yerinden edildiğini bildirdi.

Her Gün 37 Bin İnsan Yerinden Ediliyor!

DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ

Yeryüzü Doktorları Derneğinden, "Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, 2001'de "Dünya Mülteciler Günü" olarak kabul edilen 20 Haziran'da savaş, çatışma, zulüm, yoksulluk gibi sebeplerle göç etmek durumunda kalan insanların anıldığı aktarıldı. 

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği verilerine göre dünya genelinde 71 milyona yakın insanın savaş, zulüm ve çatışmalar yüzünden yerinden edildiği bildirilen açıklamada, "Aynı rapora göre, her gün 37 bin kişi yerinden ediliyor." ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE'DE 4 MİLYONA YAKIN MÜLTECİ YAŞIYOR

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre de Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan, çoğunluğu 0-18 yaş aralığındaki Suriyeli sayısının 3 milyon 606 bin 737 olduğu belirtildi.

Aynı verilere göre, ülkede 170 bin Afganistanlı ve 142 bin Iraklı mülteci bulunduğu aktarılan açıklamada, dünyanın her yerinde mülteci durumunda yaşayan insanların en büyük sıkıntılarından birinin sağlık hizmetlerine erişimdeki yetersizlik ve psikolojik travmalar olduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu durumu göz önüne alan Yeryüzü Doktorları'nın uzun yıllardır mülteci sağlığına yönelik projeler geliştirdiği ifade edildi.

Bu kapsamda krizin ilk günlerinden itibaren Suriyeli mültecilere yönelik birinci basamak sağlık hizmeti, psikososyal destek sağlandığı, Suriye içerisindeki hastanelerin desteklendiği, ekipman ve tıbbi malzeme katkısında bulunulduğu anlatılan açıklamada, Türkiye içerisindeki mültecilere yönelik çalışmaların da devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Bangladeş'te, Çad'da, Somali'de mültecilerin bulunduğu kamplarda da çalışmalar yürütüldüğüne değinilerek, Afganistan'da da medikal kamplar, katarakt operasyonları, gıda dağıtımı gibi çalışmaların düzenli olarak devam ettiği vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER