Google Çalışanları için 20 Bin Konut Yaptıracak

Google çalışanları için artan konut fiyatlarından etkilenmemeleri için Silikon Vadisi’nin de içinde bulunduğu San Francisco bölgesinde 1 milyar dolar yatırımla 20 bin yeni konut inşa edecek.

Google Çalışanları için 20 Bin Konut Yaptıracak

GOOGLE'DAN 1 MİLYAR DOLARLIK KONUT YATIRIMI

Habertürk'ün haberine göre, Google bu yatırımı ile bölgede 10 yıl içinde 20 bin yeni konutun inşa ettirmeyi planlanlıyor.

Konuyla ilgili olarak resmi blogundan bir açıklama yapan Google’un CEO’su Sundar Pichai, “Bugün Bay Area bölgesi genelindeki konutlara ek 1 milyar dolarlık yatırım yapacağımızı duyuruyoruz” dedi.

Google’un CEO’su Sundar Pichai

GOOGLE KONUT SORUNUNA DA EL ATTI

Pichai, “Öncelikle, önümüzdeki 10 yıl boyunca, çoğu şu anda konut veya ticari alan için imarlı olan Google’ın en az 750 milyon dolarlık toprağını konut yapımı için değerlendireceğiz. Bu, orta ve düşük gelirli aileler için konut seçenekleri de dahil olmak üzere, Bay Area'daki tüm gelir seviyelerinde en az 15 bin yeni evin yapılmasını desteklememizi sağlayacak. İkincisi, 250 milyon dolarlık bir yatırım fonu oluşturacağız. Böylece imar işiyle uğraşanların pazarda en az 5 bin uygun fiyatlı konut birimi inşa etmelerini sağlamak için teşvikler sağlayacağız.”

BÖLGEDE KİRALAR 3.500 DOLARDAN BAŞLIYOR

1998 yılında San Francisco’da bir garajda kurulan Google’ın o anki kira gideri, aylık 1.700 dolar seviyesindeyken, şu anda şirketin merkezine yakın bölgede tek yatak odalı küçük bir dairenin aylık kirası 3 bin 500 dolardan başlıyor. Artan kira fiyatları da Google başta olmak üzere Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji şirketlerinde çalışanların yaşam koşullarını oldukça zorlaştırıyor.

Silikon Vadisi Silicon Valley

YÜKSEK KİRALAR ÇALIŞANLARI ETKİLİYOR

San Francisco bölgesindeki konut arzının düşük olmasıyla birlikte seyreden yüksek kiralar, bölgenin dünyanın teknoloji üssü olma ünvanını da tehlikeye atıyor. Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG'nin yaptığı "Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması" da Silikon Vadisi'nin gelecek 4 yıl içinde dünyanın teknolojik inovasyon merkezi olma ünvanını kaybedeceğine dikkat çekiyor.

SİLİKON VADİSİ TAHTINDAN OLDU

Bu alanda en güçlü 3 aday New York, Pekin ve Tokyo olarak gösteriliyor. Bu alanda yapılan bir diğer araştırmaya göre ise New York, dünya genelinde teknoloji denilince ilk akla gelen yer alan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Francisco’yu geride bırakmayı başardı.

Tahtını New York’a kaptıran San Francisco ile ilgili en dikkat çeken trend ise emlak fiyatları oldu. San Francisco hem konut hem de iş yeri kiralamanın en maliyetli olduğu kent olarak kayıtlara geçti. Araştırmaya göre San Francisco’da bir evin haftalık ortalama kirası 720 dolara çıkarken, bu rakam ofis kiralamada ise 1050 doları buldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 13:28
YORUM EKLE