banner53

Dünyanın En Kuzeyindeki Yerleşim Yerinde İlginç Yasaklar

Norveç'in kuzey açıklarında, kutup noktasına en yakın yerinde yer alan Svalbard bir adalar topluğu olma özelliği taşıyor. İnsanlığın en kuzeydeki yerleşim yeri olan Longyearbyen kasabasının da yer aldığı Svalbard, oldukça ilginç yasaklara sahip.

Dünyanın En Kuzeyindeki Yerleşim Yerinde İlginç Yasaklar

Svalbard takımadalarının yönetim merkezi olan Longyearbyen, dünyanın en kuzeydeki yerleşim yeri. Svalbard adalarında çoğu Longyearbyen'de olmak üzere 2.000 kişi yaşıyor.

Longyearbyen'de konutların yanı sıra bir de üniversite bulunmakta. Svalbard'a yılın çok büyük bir bölümünde dondurucu soğuklar hakim.

Hava sıcaklığının eksili değerlerin üzerine pek çıkmadığı Svalbard'ta temel geçim ve beslenme kaynağı balık. Yaz aylarında ölçülen maksimum sıcaklık 6 dereceyi bulabiliyor.

Normal şartlara sahip bir yer olmadığı için Svalbard'taki kurallar da ona göre şekillenmiş durumda.

Buna göre Svalbard'ta iklim defin işlemlerine izin vermediği için adada ölmek yasak! Ölüm vakalarında defin işlemleri Norveç anakarasında yapılıyor. Adadaki ağır hastalar ise Norveç'e naklediliyor.

Svalbard'taki bir diğer ilginç kural ise yerleşim yeri dahil hemen hemen her yerde mutlaka silahla dolaşmak zorunda olmanız. Kutup ayılarının doğal yaşam alanı olan bölgede, olası saldırılardan korunmak için herkesin yanında silah taşıması zorunlu.

Svalbard'taki bir ilginç kural da otomobillerin kapılarının kilitlenmesinin yasak olması. Bunun nedeni olası bir kutup ayısı saldırısında size en yakın otomobile sığınabilme imkanı sağlaması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER