Almanya'da Sel Felaketi!

Batı Avrupa’nın genelinde meydana gelen yağışlar nedeniyle taşan nehirler dün köy ve kasabalarda evlerin ve araçların zarar görmesine, insanların çatılarda mahsur kalmasına neden olurken, Almanya’nın batısında yaşanan seller nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yükseldi.

Almanya'da Sel Felaketi!

Alman televizyon kanalı ARD’de yer alan habere göre Almanya’da yıllardır en fazla toplu can kaybının görüldüğü sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı.

Bölge yönetiminin Facebook üzerinden yaptığı açıklamaya göre Almanya’da Köln kentinin güneyindeki Ahrweiler bölgesinde yaklaşık 1300’den kişi kayıp.

Selden etkilenen bazı bölgelerde telefon şebekesi çalışmadığı için aileler ve arkadaşları sevdiklerine ulaşamıyor.

North Rhine-Westphalia ve Rhineland-Palatinate eyaletlerindeki köyler ve kasabalar taşan nehirler nedeniyle harap olurken, Köln bölge yönetiminin açıklamasında göre Erftstadt’da bu sabah evler çökerken kurtarma ekipleri uyarılara rağmen evlerine dönen vatandaşlara yardım etmekte zorlandı.

Açıklamaya göre pek çok kişi hala evlerinde ve bazı kişiler ise kayıp. Mahsur kalan kişilere botla ulaşmaya çalışan kurtarma ekipleri gaz kaçağı nedeniyle de yardım çalışmalarını sürdürmekte zorlandı.

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada federal hükümetin etkilenen bölgelere en kısa sürede finansal destek sağlamayı amaçladığını belirterek çarşamba günü kabinenin onayına sunulacağını ifade etti.

Kaynak: Diken

YORUM EKLE