ABD’de Yeni Konut Satışları Son Bir Yılın Zirvesine Çıktı

ABD'de yeni konut satışları Ağustos ayında 713 bin ile 660 bin beklentisini aşarak Kasım 2018 sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD’de Yeni Konut Satışları Son Bir Yılın Zirvesine Çıktı

İnvesting'de yer alan habere göre, Aylık bazda yüzde 7,1 artış gösteren yeni konut satışları bu yılın en iyi performansını Ağustos ayında göstererek sektördeki talebin arttığını gösterdi.

Yıl içinde en sert düşüşü yüzde -12,8 ile Temmuz'da yaşayan satışlarda da revizyona gidildi ve bu oran yüzde -8,6 olarak güncellendi. Satışlarda baz etkisi yüksek ancak yine de rakamların beklentilerden yüksek olması talebin de arttığına işaret ediyor. Talebin artmasında ABD’deki konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Gün içi yükselişini sürdüren ABD Dolar Endeksi 98,80 seviyesine çıkarken ABD'de de endeksler yükselişle açıldı. Dolar, bugün euro ve sterlin başta olmak üzere majör paralar karşısında yükseliş yaşıyor, gelişen ülke paralarında ise karışık seyir var. Asya paraları, rand ve ruble düşüş yaşarken TL ise 5,70 altında yatay seyir izliyor.

YORUM EKLE