21 Katlı Martin Tower 16 Saniyede Yok Oldu

Pennsylvania'da bulunan Bethlehem Çelik şirketinin 21 katlı yönetim binası Martin Tower kontrollü patlamayla 16 saniye içinde yerle bir oldu.

21 Katlı Martin Tower 16 Saniyede Yok Oldu

ABD ÇELİK ENDÜSTRİSİNİN SEMBOLLERİNDEN BİRİYDİ

Bethlehem Çelik şirketi ve 21 katlı yönetim binası, ABD'nin çelik endüstrisinin gücünün sembollerinden biriydi.

BBC'de yer alan habere göre, bir zamanlar ABD'nin 2. büyük çelik üreticisi olan Bethlehem Çelik 2001 yılında iflas etti. 101 metre yüksekliğindeki bina ise bir süre başka şirketlerce kullanıldıktan sonra tamamen boşaltıldı ve 12 senedir kullanılmıyordu.

Martin Tower'ın şu anki sahipleri binayı yenilemenin yollarını araştırdı fakat sonunda yıkmanın daha kârlı olacağı sonucuna ulaştı.

21 KATLI BİNA 16 SANİYEDE YIKILDI

 16 bin ton çelikten meydana gelen Martin Tower, kontrollü patlamayla 16 saniye içinde yıkıldı.

Pennsylvania'da nüfusun yoğun olduğu bölgedeki binanın yerine ofis, otel, alışveriş merkezi ve 528 daireden oluşacak olan 200 milyon dolarlık bir proje yapılacak.

Bethlehem Çelik, 2. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusuna, ardından Empire State binası, Golden Gate Köprüsü gibi birçok simgesel yapıya çelik tedarik etti.

Şirket 1972'de ana merkezini Martin Tower'a taşımış, o yıl 22.3 milyon ton ham çelik üretip, 16.3 milyon işlenmiş çelik satarak rekor kırdı. Fakat küresel çelik endüstrisi 1973'de ciddi duraklamaya girdi.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER