İstanbullular En Çok Yüksek Kiradan Şikayetçi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayan vatandaşların yüzde 95'i yüksek kiralar nedeniyle şikayetçi...

İstanbullular En Çok Yüksek Kiradan Şikayetçi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), “Konut Sorunu Araştırması: İstanbul’da Mevcut Durum ve Öneriler Raporu’nu” paylaştı.

İstanbulluların yüzde 95’i kira fiyatlarının yüksek olduğunu düşünüyor. Kirada oturanların neredeyse yarısı pandeminin başından bu güne kiralarını ödeyemiyor ya da aksatıyor.

İBB verilerine göre Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar ile Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe ve Tuzla’da boş konut sayısının yüksek olduğu gözlemleniyor.

İstanbul’daki boş konut sayısı Avrupa'daki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında ortalamanın üstünde. Bu da aslında İstanbul’da konut olduğunu, fakat herkes için erişilebilir olmadığını gösteriyor.

Araştırma dahilinde görüşülen kişilerin yüzde 95’i İstanbul’daki kira fiyatlarını yüksek bulduğunu düşünüyor.Kadıköy’de 3 bin liraya kirada kalan katılımcı, yaşanan kira artışını şu şekilde anlatıyor: 

“Bizim mahallede en düşük kira şu anda 5 bin 750 lira. Kasım 2020’de 3 bin liraya tutulan yer, Eylül 2021’de 5 bin 750 lira oldu”

Katılımcılara göre, İstanbul’da ev kiralarının artmasında en büyük problem ise ülkenin genel ekonomik durumu.

Ayrıca araştırma dahilinde görüşülen kiracıların yüzde 71’i son kira artış döneminde kira ücreti konusunda ev sahipleriyle sorun yaşadığını dile getiriyor. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER