banner53

İstanbul'da 20 Bin Kişiyi İlgilendiren Kentsel Dönüşüm

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Güngören Belediyesi’nin kentsel dönüşümle ilgili imar planı değişikliği teklifini oy birliğiyle kabul etti. Mecliste grubu bulunan 4 partinin de desteklediği, üç mahalleyi kapsayan, yaklaşık 20 bin kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşüm kararıyla, daha önce kazanılmış olan imar hakları korunacak.

İstanbul'da 20 Bin Kişiyi İlgilendiren Kentsel Dönüşüm

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun daha önce, depreme karşı binaların dönüşüm sürecini hızlandırmak istediklerini ve bu kapsamda 4 teklif hazırladıklarını belirttiği dosyalardan biri olan Güngören ile ilgili konu İBB Meclisi’nde görüşüldü.

KENTSEL DÖNÜŞÜME TEŞVİK

Güngören Belediyesi tarafından yapılan imar planı değişikliği teklifinde, 'daha önce alınmış ruhsat ve/veya iskan belgeleriyle sahip olunan müktesep hakların korunarak vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi, riskli yapı stokunun bertaraf edilerek kentsel dönüşüm çalışmalarının teşvik edilmesinin amaçlandığı' belirtildi.

VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ GİDERİLECEK

Teklif ile ilgili olarak söz alan İmar Komisyonu üyesi Sedat Özkan, Silivri depreminde hasar gören binaların yıkılması konusunda belediyeler ve vatandaşların sıkıntı yaşadığını, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliği'nin bir toplantı yaptığını söyledi. Yaşanan sıkıntıları aşmak için bir dizi çalışma yapıldığını belirten Özkan daha sonra özetle şunları söyledi:

“Söz konusu rapor Güngören’deki ruhsatlı veya iskanlı binaların müktesep haklarının korunmasıyla ilgili bir rapordur. Deprem ve afet gerçeği İstanbul için tüm kamu kuruluşlarının vatandaşların ve özellikle yerel yönetimlerin bir dizi tedbir alması gereken bir konu.

Vatandaşların mağduriyetini gidermeye dönük bir plan notunda değişiklik var. Bunu CHP grubu olarak destekliyoruz. Yapı stokunun bir an önce depreme karşı yenilenmesi gerekiyor. Afet risklerine karşı kentsel dönüşümü gerçekleştirmek gerekiyor.

Riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi lazım. Meclisimizden, özellikle daha önceki imar planlarına ve imar mevzuatına göre ruhsatlı iskanlı binaların, yeni yapılacak düzenlemeyle müktesep haklarını koruyacak bir plan notunun düzenlenmesi talep edildi. Bu düzenlemeyi daha önce Avcılar ve Fatih ilçelerimiz için yaptık. Bugün de Güngören için yapıyoruz. Oybirliği ile bu kararları çıkarıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER