Eyüpsultan Belediyesi Tarihi Binayı Satışa Çıkardı

Eyüpsultan Belediyesi, 80 milyon lirayı aşan vergi borçlarını ödeyebilmek için, Haliç kenarındaki tarihi eski Belediye Başkanlık Binası'nı satma kararı aldı.

Eyüpsultan Belediyesi Tarihi Binayı Satışa Çıkardı

Milli Emlak Genel Müdürlüğü, AK Partili Deniz Köken'in başkanlığını yürüttüğü Eyüpsultan Belediyesi'nin vergi borcuna karşılık alacağı tarihi binayı, müze yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edecek.

Eyüpsultan Belediyesi'nin nisan ayı meclis toplantılarında, belediye ve şirketlerinin 80 milyon lirayı aşan vergi borçlarının kapatılmasıyla ilgili teklif görüşüldü. Eyüpsultan Belediye Yönetimi, birikmiş vergi borçlarına karşılık Feshane Binası'nın karşısında bulunan, tarihi eski belediye başkanlık binasının devlete satılmasını teklif etti.

Teklifte özetle, 2019 yılından beri çeşitli kurumlarla yapılan görüşmeler sonunda, eski başkanlık binasının bulunduğu, 65 ada 24 ve 67 nolu parsellerin, belediyenin vergi borçlarına karşılık, 91 milyon 908 bin 718 lira bedel üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne satılacağı belirtildi.

Teklifle ilgili söz olan CHP’li meclis üyeleri konuya sert tepki gösterdi. CHP’li Meclis Üyesi Nilgül Esentepe, devlete satılması istenen binalardan birinin Abdülmecit’in Askeri Rüştiyesi olduğunu, aslına uygun olarak yıkılıp yeniden yapıldığını, ikinci binanın Ebu Suud Ortaokulu olarak senelerce hizmet verdiğini, dördüncü binanın ise 1880’lerin başında İdarehane Binası olarak yapıldığını ve günümüze kadar özgün mimarisini koruduğunu ifade etti. Esentepe, "Eyüpsultan’ın sosyal hayatından koparılmış bu binalarımız, vergi borçları adı altında, halkın rızası alınmaksızın devir edilmektedir. Bu dört inci tanesi Eyüpsultan’dan koparılmamalı, müze, sergi, konuk ağırlama yeri olarak değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı. 

CHP’li Meclis Üyesi Ramazan Güven de “Yer çok önemli ve değerlidir. Eyüp halkının bir değeridir ve Eyüpsultan’da kalmalıdır. Belediyemizin borçları sürekli artmakta, satışlar, krediler, trampalarla değer kaybetmektedir. Buna bir son vermeliyiz” ifadesini kullandı.

CHP’li Veli Güngör de itirazını, "Oranın maddiyattan çok manevi bir değeri var. Oranın bir tarihi var. Biz burada yer satmıyoruz, biz burada tarihimizi veriyoruz. Bize dokunan, eski Eyüpsultan Belediye Binası'nın yani Eyüp’ün tarihinin en güzide yerinin verilmesidir. Burası Eyüpsultan’ın yeri olarak hizmet vermelidir” sözleriyle dile getirdi.

Halk TV

YORUM EKLE