Bozcaada'da Tiny House'lar Yasaklandı

Bozcaada Belediyesi aldığı kararla 'Tiny House' olan tekerlekli ahşap evlerle adaya geçiş yasağı geldi. Meclis tarafından onaylanan karar ile küçük evlerin kullanılması yasaklandı.

Bozcaada'da Tiny House'lar Yasaklandı

Geçtiğimiz yıllarda kullanımı yükselen ve adada kaçak konaklamayı engelleyecek mikro evlerle artık Bozcaada - Geyikli hattı üzerinde sefer gerçekleştiren feribotlarla geçilmesine izin çıkmadı.

Bu tarz evlerin adada yapılarak kullanılmasına izin verilmeyecek.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

Belediye Meclisi’nin 9 Nisan’da yapılan toplantısında alınan karara göre ilçe genelinde ‘Tiny House’ adı verilen, trafik tescilli plakası olmasına rağmen aslında tamamen konaklama amacıyla kullanılan yapıların özel araziler içinde ve tüm ada sathında konuşlandırılması yasaklanmıştır.

Ayrıca bu karar resmi bir yazı ile deniz ulaşımımızı sağlayan Gestaş’a iletilerek, tıpkı daha önceden alınan Meclis kararında belirtilen konteynerler gibi 'Tiny House'ların da adaya geçişlerinin engellenmesi istenecektir.

Altında tekerlek olan konaklama ünitelerinin, yasalardaki boşluklardan kaynaklanarak bir araçmış gibi adamızda konaklama amacı ile kullanımları ayrıca çok muhtemeldir ki önümüzdeki süreçte kiralama yoluyla bir işletme mantığı ile değerlendirmelerinin önüne geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Eminim ki tüm ada halkı da aldığımız bu kararı destekleyecektir.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 08:59
YORUM EKLE