Beklenen İstanbul Depremi için Toplanma Alanları!

Son zamanlarda yurt genelinde yaşanan depremler sonrasında vatandaşlar, deprem toplanma alanları hakkında bilgi almak istiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullular için deprem toplanma alanlarını belirledi.

Beklenen İstanbul Depremi için Toplanma Alanları!

İBB'den yapılan açıklamaya göre, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, alanların seçiminde Karar Destek Modeli'ni uyguladı.

Uygulanan modelde, toplanma alanı seçim kriterleri saptandı, puanlama yöntemi uygulandı ve AFAD, AKOM, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili birçok kurumun içinde yer aldığı bilimsel altlıklara dayalı olacak şekilde bir model ortaya konuldu.

Model; mülkiyet, büyüklük, ulaşım ve erişilebilirlik, konum ve çevresel ilişkiler, kullanılabilirlik ve çok fonksiyonluluk ile altyapı ve doğal yapı gibi kriterlerden oluştu.

İSTANBUL TOPLANMA ALANLARI 

Zorlu AVM, eski Ali Sami Yen ve Likör Fabrikası alanı, Bakırköy Osmaniye’deki Forum AVM başta olmak üzere, Anthill (Şişli), Starcity Outlet Center (Bahçelievler), Zaman Gazetesi (Bahçelievler), Meydan AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa), Forum İstanbul (Zeytinburnu), Ataköy Konakları Capacity AVM (Bakırköy), Selenium Plaza (Beşiktaş) deprem sonrası toplanma alanları listesinde bulunan ve imara açılan yerlerin başında geliyor.

-- Abide-i Hürriyet: Adalet Sarayı.

-- Kartal Adliyesi: Binanın olduğu bölge toplanma yeri idi.

-- Merpenköy Mahallesi Çocuk Esirgeme Kurumu Arazisi: Satılıp imara açıldı.

-- Bostancı Mahallesi: Eski Taç Spor’un yeri imara açıldı.

-- Ağaoğlu MyCity Bahçelievler: Çadırkent Alanında bulunuyor.

-- Kapatılan Zaman gazetesi: Yenibosna’da gazete binasının arazisi çadır alanı.

-- Meydan AVM: Merter’de toplanma yeri idi.

-- Levent İETT Garajı: Toplanma yerine Dubai Kuleleri yapılacak.

-- Bomonti Anthill: Projenin bulunduğu alan Acil Eylem Planı’nda ‘Helikopter pisti’ ve ‘Çadırkent’.

-- Forum İstanbul: Bayrampaşa’da çadırkent.

İSTANBUL TOPLANMA ALANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Deprem toplanma alanları hakkında en detaylı bilgi ise E-Devlet sisteminde bulunuyor. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra sitedeki arama motoruna AFAD yazıldıktan sonra, ekranda çıkan Acil Toplanma Sorgulama seçeneği tıklanıyor. Açılan sayfada herkes oturduğu il, ilçe, mahalle, cadde ve sokak bilgilerini girdikten sonra ikamet ettiği yerin en yakınındaki toplanma alanlarının listesini görebiliyor.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc