MÜSİAD Enerji Yönetimi ve Maden Komitesi Başkan Yardımcısı, Enerji Verimliliği Uzmanı, ZeroBuild Forum Danışma Kurulu Üyesi 

İstanbul'da doğan Altuğ KARATAŞ,İlk orta ve Lise eğitimini İstanbul'da yaptıktan sonra Yıldız teknik üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalından mezun olmuştur.Kısa bir süre Dil eğitimi ve çalışma amaçlı ABD'de bulunduktan sonra 2001 yılında Türkiye'ye dönerek askerlik görevini tamamlamıştır.

2001 yılında Üniversal Kazan ve Isı San.Tic.Ltd.Şti'de satış mühendisi olarak göreve başlamış,daha sonra ihracat sorumlusu olarak Almanya, ABD, İtalya, Romanya, Rusya, Irak, Suriye, BAE, Mısır, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde fuar ve satış organizasyonu faaliyetlerini yürütmüştür.

2006 Yılına kadar bu görevi sürdürdükten sonra 2006 yılında Enerji servis ve Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi girişimiyle sektörde çalışmaya başlamıştır. Türkiye'de bir çok ve ilk enerji verimliliği ve enerji tasarruf projelerine imza atmıştır.

Atık ısıdan geri kazanım, Buhar sistemleri, basınçlı kaplar, basınçlı hava sistemleri, yüksek verimli soğutma grubu, Enerji üretim santralleri ve kojenerasyon projeleri uygulamıştır. Enerji yönetimi ve Enerji geri kazanımı konusunda ülkemizin bir çok endüstriyel şirketinde danışmanlık ve denetleme faaliyetleri yürütmüş ve halen bu çalışmalarını yürütmektedir.

Sektörde edindiği tecrübeleri yazılı ve sözel bir çok yayın ve seminerde paylaşmıştır.

Türkiye'nin Enerji yoğunluğunun düşürülmesi üzerine halen danışmanlık,denetleme, proje yönetimi çalışmaları ile hizmet vermektedir. VAT ENERJİ A.Ş'de Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Musiad Enerji ve Maden sektör kurulu üyesidir.

Halen StEndustri 105.8 Radyo da "Sanayide Enerji Verimliliği " programını hazırlayıp sunmaktadır.

Sektörel tecrübesi dışında bir çok sivil toplum kuruluşunda görev yapmakta olan Altuğ Karataş evli ve Aybike'nin babasıdır.