banner32
    17 Ocak 2017 Salı  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


YURT HABERLERİ:
Adana'da Kentsel Dönüşüm Atağı
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kurmaylarıyla birlikte Ankara'ya giden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanı Ergün Turan ile görüştü. Görüşmede, çarpık kentleşme, riski yapılar, yetersiz altyapı ve güvensiz sosyal donatıların bulunduğu mahalleler ele alındı. 

Başkan Sözlü, deprem riski yüksek gecekonduların ve çarpık yapıların bulunduğu merkez Çukurova İlçesi Göl Mahallesi ile Yüreğir İlçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde planlanan kentsel dönüşüm konusunda TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile görüştü. Kentsel dönüşümün 10 yıldır gündemde olduğunu belirten Sözlü, bunu gerçekleştirmek için kararlı ve özverili çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Adana'nın 8 mahallesinde kentsel dönüşüm planlamaları yürüttüklerini söyleyen Sözlü, öncelikle Göl ve Sinanpaşa mahalleleri ile ilgili Ergün Turan'dan destek istedi. Göl ve Sinanpaşa dışında, Fatih, Köprülü, İkibinevler, Ziyapaşa, Buruk ve Göztepe mahallelerinde afet riski yüksek bölgelerde kentsel dönüşüm için çalışma yürütülüyor.

Adana'da modern yaşam alanları yükselecek

Başkan Sözlü, deprem güvenli konutlar, geniş yeşil alanlar ve sosyal donatılara sahip çok nitelikli bir projeyi gerçekleştirirken, sosyal devlet ilkesine uygun şekilde hareket ederek, yıkılacak alanlarda hak sahibi vatandaşların mağdur olmamasına büyük hassasiyet gösterdiklerini ifade etti. Sözlü, “Göl Mahallesi’ndeki 240 dönüm alanda, Sinanpaşa Mahallesi’nde 560 dönüm alanda kentsel dönüşüm hedefliyoruz. Çarpık yerleşim, riskli yapılar, yetersiz altyapı ve güvensiz sosyal donatıların bulunduğu mahallelerde kentsel dönüşüm projeleri ile modern yaşam alanlarını yükselteceğiz. Kentsel dönüşümü yaparken, 50 yıl sonraki neslin de bizleri alkışlamasını istiyoruz” dedi. 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, vatandaşların güvenli yapılarda ve daha güzel şehirlerde yaşamaları için yerel yönetimlerle ortak çaba içinde olduklarını belirtti. Nüfus artışı, deprem riski, hızlı kentleşme ve gecekonduların şehirler problem teşkil ettiğini vurgulayan Turan, "Özellikle gecekondular, çarpık ve kaçak yapılan dönüştürülmesi zorlu bir süreci içeriyor. TOKİ olarak, afet riskinin ve çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu şehirlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak, kentsel yenileme ve kentsel dönüşüm projelerini geliştirmekteyiz. Adana’da bu illerimiz arasında bulunuyor” şeklinde konuştu.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Cumalıkızık eski kimliğine kavuşuyor!
Bursa Yıldırım Belediyesi, Cumalıkızık'taki restorasyon çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Haberi Oku