banner32
    18 Ocak 2017 Çarşamba  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


İstanbul'daki Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak
TOKİ, İstanbul'un işlek bölgelerinde yer alan sanayi sitelerini şehir dışına taşımaya hazırlanıyor. Çalışma, Keresteciler Sitesi ile başlayacak. Boşalan alanlar kentsel dönüşüm için kullanılacak.

İstanbul’daki yapı ve trafik yoğunluğuna çözüm için kent içine sıkışmış sanayi sitelerinin kaldırılması planlanıyor. Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, konut alanlarının yanı sıra sanayi sitelerini de kentsel dönüşüme dahil etmeye başladı. 

Kentsel dönüşüm kapsamında, şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerinin dönüşümü için harekete geçildi. Yapılacak çalışmayla, kent merkezleri önemli yer kaplayan sanayi sitelerinden arındırılacak. Sanayi siteleri de kent dışındaki daha geniş alanlara taşınacak. Böylece hem kent içinde yapı ve trafik yoğunluğuna bir çözüm üretilmiş olacak, hem de kent içine sıkışmış olan sanayiciler daha yeni ve geniş dükkânlarda iş yapma fırsatı bulacak. 

Şehir dışına taşınacak olan sanayi sitelerinin etrafına, çalışanlar için konut alanları yapılacak. Böylece, sanayi siteleriyle birlikte büyük bir nüfus da kent dışında belli bölgelerde toplanacak. Böylece kent içindeki trafik yoğunluğunu da azaltmak hedefleniyor. 

İlk Talep Keresteciler Sanayi Sitesi'nden

TOKİ, bu uygulama için İstanbul’da Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler’deki sanayi bölgelerinden başlamayı planlıyor. İstanbul’un birçok ilçesinde irili ufaklı sanayi sitesi bulunurken, sanayicilerle anlaşma sağlanması halinde, bu tesisler Çerkezköy, Çorlu ve Silivri’ye taşınacak. Bu sanayi tesislerinin her birinin 4-5 milyon metrekare büyüklükte olduğu belirtiliyor. İstanbul’da bu konuda ilk talep Başakşehir’deki Keresteciler Sanayi Sitesi'nden geldi. 

TOKİ, Bursa, Uşak ve Şanlıurfa’da başlattığı bu uygulamayı, şimdi İstanbul’a taşıyacak. Bursa’da kısa süre önce başlatılan uygulamayla, Bursalı esnaf ve sanayiciye ait dükkânlar, Kestel’deki yeni ve modern tesislere taşınacak. Bu kapsamda, 3 bin sanayici ve esnafın kent dışına taşınması sağlanacak. Uygulamayla, arsa karşılığı sanayicilere yeni ve büyük dükkânlar verilirken, kent içindeki arsalar da kentsel dönüşüm için kullanılıyor. Yapılacak takasla, arsanın değeri fazlaysa, sanayiciye arsa bedelinden pay da ödenecek.

Bursa’nın Kestel İlçesi’nde yaklaşık 2 milyon metrekareyi aşkın alanda, 3 bine yakın işyerini barındıracak Büyük Sanayi Sitesi’nin yapımı sürüyor. TOKİ, ilk örneğini Bursa’da yaptığı uygulamayı Başakşehir’deki Keresteciler Sitesi için hayata geçirecek. Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler’deki sanayi bölgelerinin de taşınması planlanıyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

TOKİ Ankara'da 76 konutu satışa sundu
TOKİ Gülseren Mahallesi Alt Gelir Grubu başvuru tarihleri belli oldu. TOKİ, 76 konutu satışa sundu.

Haberi Oku