banner32
    21 Ocak 2017 Cumartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KONUT PROJELERİ:
Artaş İnşaat'tan 2017'de 5 yeni proje!

İstanbul'da devam eden projelerine yenilerini eklemeye hazırlanan Artaş İnşaat, 2017'de 5 yeni proje için düğmeye basacak. Yeni projelerinde 3 bini aşkın konut yer alacağını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetinsaya, “10 projede 2.8 milyon metrekare inşaat alanında çalışacağız" şeklinde konuştu.

"2017'DE HIZ KAZANACAĞIZ"

İstanbul'da 5 gayrimenkul projesinde çalışmalarını sürdüren şirket 5 yeni proje daha hayata geçirecek. 10 projede toplam 6 bin 631 konuta ulaşacaklarını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetinsaya, “Mevcut projelerde çalışmalar sürerken 2017’de 3 bin 23 konut için inşa çalışmaları başlayacak. 2 milyon 825 bin metrekare inşaat alanda çalışacağız. Projelerin satılabilir alanı 1 milyon 530 bin metrekareyi bulacak. Bu yıl milletçe zor bir süreci geride bıraktık. Hain girişime rağmen Türkiye dinamiklerini korumaya devam etti. Çok hızlı bir toparlanma süreci yaşadık. Biz de hiç bir zaman şüphe ve tereddüte düşmedik. 2017 hız kazanacağımız ve büyüyeceğimiz bir yıl olacak” ifadelerini kullandı.


ÇALIŞAN SAYISI 10 BİNE ÇIKACAK

Yeni projelerle birlikte istihdama da katkı sağlayacaklarına vurgu yapan Çetinsaya, 6 bin çalışan sayısının 10 bine çıkaracaklarını belirtti. Yeni konut projelerinin Ümraniye, Halkalı, Topkapı ve Arıcılar’da yer alacağını belirten Çetinsaya, “Anadolu yakasındaki ikinci projemiz Ümraniye’de yer alıyor. Yamanevler markasıyla inşa edilecek projede 1.669 konut ile ofis ve ticari birim yer alacak. Topkapı’da Avrupa Konutları Kale projemizde teslimleri yaptık, şimdi onun yanında Kale 2 projesini yapacağız. Projede 270 konut ve ticari birimler yer alacak. Hızla değerlenen Arıcılar bölgesinde ise 125 bin metrekare inşaat alanımız ve 384 konutumuz yer alacak. Halkalı’da ise Avrupa Konutları projenin B ve C etabını yapacağız. Bu projede 3 etapta 1.217 konut bulunacak" dedi. 

EKMEK SIRASI GİBİ KURA SIRASI 

Türkiye’de ve özellikle de İstanbul’da konuta talebin sürdüğünü söyleyen Çetinsaya, arsa maliyetleri nedeniyle dar gelirli vatandaşa konut üretiminde zorlandıklarını söyledi. Çetinsaya, “Bir arsanın satılabilir maliyeti Kayaşehir’de 2 bin TL. Buna 2 bin TL de inşaat maliyeti ekle, eder 4 bin TL. Biz de 4 bin 500 TL’ye satıyoruz. 500 TL’yi koymazsak biz geriye gideriz. Ancak devlet arsa üretir ve dar gelirliye konut üretmek şartıyla özel sektöre verirse ben Avrupa Konutları kalitesinde metrekaresi 2 bin 500 - 2 bin 800 TL’ye konut satabilirim. Böyle bir modelle dar gelirliye konut sorunu çözülür. Dar gelirlinin konuta talebini TOKİ’nin kura ile yaptığı satışlarda görüyoruz. Bin eve 15-20 bin talep geliyor. Vatandaş ev almak için birbirini yiyor. Eskilerin ekmek sırası gibi sıra bekliyorlar. Burada bütün sebep arsa maliyetleri” diye konuştu.

ESKİ EVİN FİYATI DÜŞÜYOR

Son haftalarda süren ‘konut fiyatları düşüyor mu?’ tartışmasıyla ilgili olarak Çetinsaya, “İnşaat sektöründe maliyetler artıyor. Her yıl yüzde 10 oranında artış var. Hiç kimse ben maliyetimin altında satıyorum diyemez. Konut fiyatlarında düşüş var ama sıfır konutta değil. Eski konutların fiyatlarında düşüş var. Çünkü vatandaş evini satamıyor, o nedenle de fiyatı kırıyor. Eğer sıfır konutta bir düşme olursa o müteahhit yaşayamaz” dedi. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Firma taksidi fırsatıyla Muhteşem Yeni Yüzyıl...
İstanbul Göztepe'de hayata geçirilen Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları, 72 ay sfır faiz ile firma taksidi...

Haberi Oku