banner32
    19 Ocak 2017 Perşembe  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KENTSEL DÖNÜŞÜM:
Ömrünü Tamamlamış Apartmanlar Yeni Kanundan Yararlanabilecek
Kentsel dönüşüm ve Hukuk Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamına; ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya siteler, depremde yıkılma riski taşıyan binalar ve ağır hasar görme riski taşıyan yapılar da giriyor. 

Kanundan önce, eskiyen apartman veya sitelerin yıkılıp yeniden yapılması için tüm bağımsız bölüm maliklerinin oy birliğiyle karar alması gerekip, bir daire veya dükkan sahibi karşı çıktığında yeniden yapma olanaksız hale gelirken, yeni kentsel dönüşüm kanununa göre eskiyen yapılarda arsa payları sahipleri üçte iki çoğunlukla "yeniden yaptırmai müteahhit seçimi, yeni dairelerin büyüklüğü" gibi kararları verebilecek. Böylece 1-2 daire veya dükkan sahibi, ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya sitede yeniden yapımı engelleyemeyecek. 

3'te 2 Çoğunluk Yeterli Olacak

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun, ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya sitelerin yeniden yapılması için büyük bir fırsat sunduğunu kaydetti. Öngören, "6306 sayılı kanunun, depremde yıkılacak veya ağır hasar görecek riskli yapıların yanı sıra eskiyen, ekonomik ömrünü tamamlamış apartman ve siteleri de kapsam içine alması kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Böylece eskiyen bina veya siteler, arsa paylarının 3'te 2 çoğunluğuyla yeniden yapılma ve kentsel dönüşüme katılma olanağı buldu" dedi. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Ankara Etimesgut kentsel dönüşüm alanı ilan...
Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Süvari Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı...

Haberi Oku