banner32
    23 Ocak 2017 Pazartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KENTSEL DÖNÜŞÜM:
Kentsel Dönüşüm Simsarların Elinde
Kentsel dönüşüm yasasıyla birlikte değerli arazileri gözüne kestiren simsarlara gün doğdu. Değerli bölgelerdeki apartmanları dönüştürmek için harekete geçen simsarlar, kat maliklerinin 3'te ikisiyle anlaşarak 3'te birin canına okuyor. 

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. N. İlker Çolak ve Genel Sekreter Av. Boray Köknel yaptıkları açıklama ile "Kentsel Dönüşüm Yasası" olarak bilinen 6306 sayılı kanun ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Prof. Dr. Gürsel Öngören, kentsel dönüşümle birlikte büyük şehirlerde riskli yapılar açısından bir rant kavgasının yaşanmaya başladığına işaret ederek, "Bu yüzden bazı ek düzenlemeler yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşümü rant kavgasından ve kentsel dönüşüm simsarlarından el birliğiyle kurtarmalıyız" dedi. Öngören, "Uygulama sonucu halkın en çok şikayet ettiği konu büyükşehirlerde değerli semtlerdeki apartmanlarda kentsel dönüşüm simsarlarının oyunları ile çaresiz kalan 3'te 1 azınlık hissedarlarının mağduriyeti" şeklinde konuştu. 

Özellikle son 6 aylık uygulamada, şehir merkezlerindeki değerli alanları hedef seçen kentsel dönüşüm simsarlarının huzur bırakmadığını paylaşan Öngören, sözlerine şöyle devam etti: "Son zamanlarda şehir merkezlerindeki kıymetli alanlarda mülkü olan dükkan ve daire sahipleri uyuyamıyor. Eski apartmanlarda komşular birbirine düştü. Yaşlı insanların yıllardır sürdürdükleri yaşam, komşularının tehdidi altında. Müteahhitlerle anlaşan daire sahipleri 3'te 2 çoğunluğa ulaşınca, kendilerinden farklı düşünen 3'te 1 hissedar komşularına "ya imzala ya terk et" diyorlar. Yapılacak yeni binadan müteahhitle anlaşıp, kendilerine avantajlı yerler alan 3'te 2 çoğunluk, 3'te 1'e kötü yerleri önerip, "ya imzalayın ya da bakanlığın belirlediği değer üzerinden hissenizi İl Müdürlüklerine sattırırız" diyorlar. Şehirlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, komisyonlar oluşturup, anlaşmayı imzalamayan mülk sahiplerine ait hisselerin değerini tespit ediyor. Değer tespitinden sonra İl Müdürlükleri 3'te 1 hisseleri satmaya başladılar. İstanbul'da ilk uygulamalar görüldü."

Ortak Karar Alma Kurallarına Uyulmuyor

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. N. İlker Çolak da, süreç ile ilgili yaşanan olumsuzluklarda ortak yaşam ve ortak karar alma kurallarına uyulmadığını söyleyerek, "Çoğunluğu oluşturan 3'te 2 birleşerek anlaşıyor ve aslında komşularını yakıyorlar. Araya giren müteahhit alt kattaki dükkanları isteyince, oralarda oturan kişileri diğerleri 'kusura bakmayın, kendi paramız olsa beraber yenilerdik ama üstteki daireleri bedavaya yeniliyor, ya siz de dükkan veya alttaki dairenizden vazgeçin, şu arkadaki daireyi alın ya da başınızın çaresine bakın' diyorlar" dedi.

Platform Genel Sekreteri Avukat Boray Köknel ise gelişmeye ilişkin şunları kaydetti: "Kimse kentsel dönüşüme gölge düşürmesin! Kentsel dönüşüm simsarlarının oyununa katılan bazı müteahhitlerin de bu işten canı yanacak. Mahkemelerin vereceği ihtiyati tedbir kararları veya idare mahkemesinde bir yılda biten davaların kararları sonucu inşaatlar yarım kalacak, arsa payları değişecek, daire-dükkan alanlar tapu alamayacak, hissesi ucuza satılanlar büyük tazminatlar alacaklar. Çarşıdaki hesap mahkemede bozulacak."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Kanarya Mahallesi'nde dönüşüm başlıyor!
İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinin Kanaraya semtinde yapılan kentsel dönüşüm araştırması, semtin...

Haberi Oku