banner32
    17 Ocak 2017 Salı  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KENTSEL DÖNÜŞÜM:
'Kentsel Dönüşüm İçin Bir An Önce Çalışmalara Başlanmalı'
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, kentsel dönüşüm kapsamında riskli alanların bir an önce boşaltıp gerekli tespitlerin yaptırılması gerektiğini söyledi.
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, riskli alanların ilan edildiğini belirterek, vatandaşların bu binaları bir an önce boşaltıp gerekli tespitleri yaptırarak, yıkım ve yeniden yapım çalışmalarına başlaması gerektiğini söyledi. Öngören yaptığı yazılı açıklamada, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinin 2012 yılında tamamlandığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün deprem ve diğer afetler konusunda yasal, kentsel dönüşümü teşvik edici olarak da idari düzenlemeleri yaptığını anlatan Öngören, Bakanlar Kurulu tarafından riskli alanların ilan edildiğini ifade etti. 

Kanunun riskli alanların boşaltılması, rezerv alanlarında yeni konut ve işyerlerinin yapılması, riskli binaların yıkımı ve yeniden yapımı, imar planları, kamulaştırma, hak sahiplerine yapılacak yardımlar dahil olmak üzere kentsel dönüşümü tüm boyutları ile kapsadığını ifade eden Prof. Dr. Öngören, deprem ve diğer afetler doğrultusunda İstanbul ve diğer yerlerin kentsel dönüşüm konusunda daha ayrıntılı düzenlemelerin de yönetmelik ve genelgelerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarıldığını vurguladı.

Prof. Dr. Öngören, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Deprem kovalarken, riskli alanlarda ve yapılarda oturulmaya devam edilemez. Deprem kovalayacak, biz koşacağız. Bundan sonrası halkın hızlı hareket etmesine kalmıştır. Devlet görevini yapmaktadır. Riskli alanlar ilan edilmektedir. Tespitlerin yapılması için lisansların dağıtıldı. Halkımızın bu yasal altyapı doğrultusunda, binaları yenileme konusunda ön görüşmeleri tamamlayarak, belediye ve çevre il müdürlükleriyle görüşerek riskli yapıları tespit ettirmesi, riskli alanlarda uzlaşma görüşmelerine başlaması ve riskli yapıların yıkımı ve yeniden yapımı için çalışmaları olgunlaştırması gerekmektedir." 

Riskli binaların bir an önce boşaltılması gerektiğini ifaden eden Öngören, halkın hızla risksiz alanlarda bulunan ama risk taşıyan eski binaların dönüşümü için kendi aralarında toplantılar düzenleyip, binayı kendilerinin mi yeniden yapacağına, yoksa bu konuda inşaat firmalarıyla bir anlaşma mı imzalayacağına karar vermesi gerektiğini belirtti. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Ankara Etimesgut kentsel dönüşüm alanı ilan...
Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Süvari Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı...

Haberi Oku