banner32
    21 Ocak 2017 Cumartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KENTSEL DÖNÜŞÜM:
Gülsuyu ve Gülensu'da kentsel dönüşüm başlıyor!

Maltepe'nin yıllar boyunca imar problemi çözülemeyen mahalleleri Gülsuyu ve Gülensu için kentsel dönüşüm adımı atılıyor. Dönüşüm için ilk kazma 2017 yılında vurulacak. Maltepe Belediyesi'nin girişimleriyle hazırlık süreci süratle tamamlanan projeyi değerlendiren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Örnek bir kentsel dönüşüm projesi uygulayacağız" şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE'DE BİR İLK

İki mahallede uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin Türkiye için bir ilk niteliği taşıdığını ve ilk kez denendiğini belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, mahallede açılan kentsel dönüşüm ofisiyle birlikte vatandaşlardan görüş alındığını söyledi. Kılıç, "Biz planı, mahallede yaşayan insanlara sorarak oluşturdu. Mahalledeki dernekleri eski ve yeni muhtarları bir araya getirdik, 30'un üzerinde toplantı yaptık" dedi.

DAHA ÇEVRECİ YAPILAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne giden plan taslaklarında tepelere doğru 5-6, aşağıya doğru da 7-8 katlı yapıların öngörüldüğünü ve bölgedeki nüfusun artmasını istemediklerini vurgulayan Kılıç, "Daha çevreci, daha insan odaklı yapılar tasarlıyoruz. Maltepelilerin Maltepe'de yaşadığı bir dönüşüm öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

13 BİN 500 YAPI DÖNÜŞECEK

Halen 35 bine yakın nüfusu barındıran Maltepe'nin Gülsuyu ve Gülensu Mahalleleri'nde uygulanacak kentsel dönüşüm ile birlikte 14 bin 310 güvensiz yapının 13 bin 500 adedinin dönüşüme girmesi hedefleniyor. Mahallelerde uygulanacak kentsel dönüşüm projesi planına göre 28 bin 328 metrekarelik alan okul, 8 bin 340 metrekare spor, 7 bin 536 metrekare ise çocuk parkı olarak tasarlanırken, dini tesisler için de 3 bin 634 metrekarelik bir alana yer açılacak.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Kanarya Mahallesi'nde dönüşüm başlıyor!
İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinin Kanaraya semtinde yapılan kentsel dönüşüm araştırması, semtin...

Haberi Oku