banner32
    18 Ocak 2017 Çarşamba  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


KENTSEL DÖNÜŞÜM:
Eskiyen Yapılar İçin Kentsel Dönüşüm Fırsatı
Ekonomik ömrünü tamamlamış konutlar ve depremde yıkılma ve ağır hasar görme riski taşıyan binalar da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılabilecek. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, ilgili yasanın dönüşümün önünü açtığını söyledi. 

Eskiyen ve ekonomik ömrünü tamamlamış apartman ve siteler, "Kentsel Dönüşüm Kanunu" ile sil baştan yenilenecek. Yasa en çok yıkım için anlaşamayan bina sakinlerine yarıyor. 1-2 daire veya dükkan sahibi, eskimiş apartman veya sitelerin yeniden yapımını engelleyemeyecek. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu'nun yaptığı çalışmaya göre, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamına; ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya siteler, depremde yıkılma riski taşıyan binalar ve ağır hasar görme riski taşıyan yapılar da giriyor. 

Kanundan önce, eskiyen apartman veya sitelerin yıkılıp yeniden yapılması için tüm bağımsız bölüm maliklerinin oy birliğiyle karar alması gerekiyordu. Bir daire veya dükkan sahibi karşı çıktığında yeniden yapma imkansız hale gelirken, yeni kentsel dönüşüm kanununa göre eskiyen yapılarda arsa payları sahipleri üçte iki çoğunlukla "yeniden yaptırma, müteahhit seçimi, yeni dairelerin büyüklüğü" gibi kararları verebilecek. Böylece 1-2 daire veya dükkan sahibi, ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya sitenin yeniden yapımına karşı çıkamayacak. 

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun, ekonomik ömrünü tamamlamış apartman veya sitelerin yeniden yapılması için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti. Eskiyen binalarda müteahhit veya yatırımcıların bir daire alıp sistemi kilitlediğini veya herkes aynı konuda anlaşsa bile, bir daire sahibinin taleplerinin sürekli arttığını vurgulayan Öngören, yeni kanunun bu anlayıştaki kişilerin planlarını bozduğunu belirtti. Öngören, "6306 sayılı kanunun depremde yıkılacak veya ağır hasar görecek riskli yapıların yanı sıra, eskiyen ve ekonomik ömrünü tamamlamış apartman ve siteleri de kapsam içine alması kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Böylece eskiyen bina veya siteler, arsa paylarının üçte iki çoğunluğuyla yeniden yapılma ve kentsel dönüşüme katılma olanağı buldu" dedi. 

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Çolak ise, binalarda dönüşümü başlatmak için eskiyen site ve apartman sakinerinden birinin, riskli yapı tespiti yapan lisanslı kuruluşlara başvurması gerektiğini söyledi. Lisanslı kuruluşun, binanın ekonomik ömrünü tamamlamış olduğuna dair karar vermesi halinde kentsel dönüşüm sürecinin başlayacağını aktaran Çolak, yeni bina yapma, yükleniciyi ve bina tasarımını seçme, daire tip ve büyüklükleri gibi sonraki tüm aşamaların, kararların üçte iki çoğunluk kararıyla olabileceğini ifade etti. Çolak, anlaşmaya katılmayan üçte birin hissesinin de diğer kat maliklerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bedel üzerinden satılacağını bildirdi. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Ankara Etimesgut kentsel dönüşüm alanı ilan...
Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Süvari Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı...

Haberi Oku