4 Mart 2017

Yunus Ünlü

FED Korkusu ile Dolar 3.70 TL Seviyelerini Gördü

04/03/2017 - 8:55

Dolarda artış devam ediyor. FED'in faiz arttırım kararı verebileceğinin açıklanması üzerine son artışlarla birlikte dolar 3.70 TL seviyelerini gördü. Gelen açıklamalar doların artmaya devam edebileceği yönünde.
FED Korkusu ile Dolar 3.70 TL Seviyelerini Gördü

FED’in faiz arttırma olasılığı en çok doları etkiledi. Dolar, 3.70 TL seviyelerini geçerken ekonomistlerden gelen yorumlar artışın devam edebileceği yönünde. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çeşitli platformlarda yaptığı konuşmalar ve ABD ekonomisine ilişkin pozitif veriler, yeni bir faiz artışının yakın olduğu beklentilerini artırıyor.

Haftanın son gününe 3.7343 liradan başlayan dolar, 3.72 – 3.73 lira, 3.9297 liraya kadar çıkan euro da bu düzeylerde hareket ediyor.

Küresel piyasalarda faaliyet gösteren birçok aracı kurumun analist ve ekonomistleri ile işlemcilerinin öngörülerinden derlenen verilere göre, Fed’in bu ay faiz artırma olasılığı yüzde 85 düzeyine kadar yükseldi.
ABD’de dün açıklanan “işsizlik maaşı başvuranları”nın 44 yılın en düşü düzeyine gerilemesi de, faiz artışının yaklaştığına ilişkin önemli bir öncü veri olarak kabul edildi.

ABD’de İşsizlik Geriledi

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, geçen hafta işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 1973 yılından bu yana en düşük düzeyine geriledi.


Yorum Yap

 

Emlak Gündemi © Tescilli Markadır. İçerikler İzinsiz Kullanılamaz.