17 Nisan 2017

Yunus Ünlü

Erkenek Tüneli, Doğu Anadolu ve Akdeniz Arası Bağlantıyı Sağlayacak

17/04/2017 - 18:08

Erkenek Tüneli tamamlandı. Doğu Anadolu ve Akdeniz'i Malatya üzerinden bağlayacak tünel önemli yakıt tasarrufu sağlayacak ve ulaşımı kolaylaştıracak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Erkenek Tüneli hakkında açıklamalarda bulundu.
Erkenek Tüneli, Doğu Anadolu ve Akdeniz Arası Bağlantıyı Sağlayacak

Yapımına 2011’de başlanan ancak zeminde bazı sıkıntılar ile aşırı şişme ve deformasyon problemleri nedeniyle planlandığı sürede tamamlanamayan, Malatya’nın Doğanşehir ve Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi arasındaki Erkenek Tüneli’nin elektromekanik ve yol üstyapı işlemleri tamamlandı, sadece oto korkuluk bölümlerinin yapımı devam ediyor.

Toplam maliyeti yaklaşık 238,5 milyon lira olup bin 816 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan tünelin önümüzdeki ay içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.

Yakıtta Büyük Tasarruf

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Erkenek Tünelinin hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlayacağını, özellikle kış aylarında trafik güvenliği açısından önemli katkılar sunacağını söyledi. Çalık, “Tünelin kısa bir süre içerisinde hizmete girmesiyle yüksek rakımlı sarp ve uçurumlarıyla tanınan ve buzlanmaya maruz kaldığından özellikle ağır tonajlı nakliye araçlarınca çok büyük zorluklarla aşılan Erkenek Geçidi tarihe karışacak. Tünelle birlikte yolun kullanıcılarına daha konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti sunulacaktır. Tünelle mevcut yol bin 600 metre kısalacak, mevcut haliyle yaklaşık 15-20 dakikada geçilen bu kesimde seyahat süresi 3-5 dakikaya inecektir. Böylece zaman ve yakıttan tasarruf edilerek milli ekonomiye katkı sağlanacaktır” diye konuştu.


Yorum Yap

 

Emlak Gündemi © Tescilli Markadır. İçerikler İzinsiz Kullanılamaz.