2 Mart 2017

Yunus Ünlü

Emlak Sektöründe Ekspertiz Raporuna Dikkat!

02/03/2017 - 18:33

Konut kredisi alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken noktaların başında ekspertiz raporunun hazırlanması geliyor. Herhangi bir hata yapılmaması için bu raporun SPK Lisanslı kişiler tarafından düzenlenmesi büyük önem taşıyor.
Emlak Sektöründe Ekspertiz Raporuna Dikkat!

Konut kredisi kullanırken satın alacağınız gayrimenkulün değerlendirilmesi SPK Lisanslı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanların katıldığı sürece ise ekspertiz süreci denmektedir. Ekspertiz süreci, konut kredisiyle hayallerindeki eve ulaşacak ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri olmakla beraber kredi miktarının belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Mortgage yasasına göre bu değer biçme işlemi bağımsız kuruluşlarca gerçekleştirilmelidir. Bankalar yasa gereği tarafsız gayrimenkul değerleme şirketlerinden bu hizmeti satın almaktadır. Yani evinize değer biçmeye gelen eksper, bankanın personeli değil aksine bağımsız bir kuruluşun görevlisidir. Görevlendirilen eksper, lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorundadır. Aksi durumlarda konutunuza biçilecek değer beklenenden düşük çıkabileceği gibi sonrasındaki işlemlerde sıkıntı yaşama ihtimaliniz de artar.

Rapor Hakkında Mutlaka Bilginiz Olsun

Ekspertiz raporu kullanabileceğiniz kredi miktarını belirleyeceğinden rapor aşamasından önce değerlendirmenin neye göre yapıldığına mutlaka hakim olun. Raporda eksper tarafından araştırılacak unsurlar aşağıdaki gibidir:

– Binanın kimliği / açık adresi
– Kime ait olduğu / Türü
– Kaç katlı, kaç yaşında olduğu
– İmar durumu
– Gayrimenkulun fiziki durumu- İtibar

İtiraz Etme Hakkınız Var

Raporlar belirlenecek değerin %80’i size bankadan kredi olarak verilecektir. Bu yüzden raporun doğru hazırlandığından emin olun. Binanın kaç katlı olduğunun, özellikle kaç yaşında olduğunun bilgisi ekspertiz raporunu etkilemektedir. Öte yandan imar ile ilgili bölümün de eksiksiz doldurulduğundan, binanın krediye uygunluğunun rapora yansıtıldığından emin olmanız gerekecektir.

Konut kredisi, takip ve dikkat gerektiren süreçlerden oluşmaktadır. Bu süreçlerde uzman bir danışmandan destek almanız işlemlerinizi kolaylaştıracak ve evinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. (Hesapkurdu.com)


Yorum Yap

 

Emlak Gündemi © Tescilli Markadır. İçerikler İzinsiz Kullanılamaz.