banner32
    19 Ocak 2017 Perşembe  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Türkiye'nin Akıllı Şehirleri Geliyor!
Akıllı şehir projesi kapsamında belirlenen illerin Büyük Şehir Belediyeleri’nin binalarına Akıllı Çözüm Merkezi kurulacak. Ulaşımdan enerjiye, güvenlikten sosyal yaşama kadar birçok alanda şehir yönetimi tek merkezden sağlanacak. 2023 yılına kadar Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya özelinde projelerin hayata geçirileceğini belirten Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, “Hedef, 2023 yılında Türkiye’den 3 akıllı şehir çıkarmak” dedi.

Akıllı Şehir Projesinde Neler Var?

Proje için seçilen 5 şehirde, kavşakların akıllanması ile trafik sorununun %25 oranında iyileştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında, kurumlar arası işbirliği sağlanarak akıllı kavşaklar ile araç sayıları belirlenecek, sensörler ile trafik lambalarının süreleri ayarlanacak. Ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçları GPS ile takip edilecek ve geçiş üstünlüğü sağlanacak. Ayrıca, bisikletlerin de toplu taşımayla entegrasyonu sağlanarak, akıllı bisiklet durakları kurulacak. Ulaşım kartları birleştirilerek standart hale gelecek, akıllı duraklar ile duraktaki engelli ya da yaşlı yolcudan otobüs şoförü önceden haberdar edilecek. Böylece engelli veya yaşlı yolcuların toplu taşıma kullanımında kolaylık sağlanacak.

Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, akıllı şehirlere dönüşümün Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün en önemli parametrelerinden biri olduğuna vurguladı. Akçıl, “Toplumumuz ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir yaşam sağlamak üzere, var olan şehirleşme ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için harekete geçerek geleceği planlamak zorundayız. Bu anlamda teknolojinin etkin kullanımı çok önemli. Enerji, güvenlik, ulaşım gibi farklı 6 alanda yatırım projesi ile hayatı kolaylaştıracağız" ifadelerini kullandı.  

Akıllı kavşakların trafiği rahatlatacağını belirten Akçıl, "Belediye binasını akıllı hale getirerek ile %20’den fazla enerji tasarrufu sağlayacağız. Ulaşımda bisikleti yaygınlaştırarak, metro istasyonlarında akıllı kütüphaneler kuracağız. Amacımız; bu çalışmalar ile sorunların çözümüne katkı sunmak ile beraber, uygulamaların tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamak. Bu nedenle, bu sene itibariyle belediyelerde görev alan uzmanlara akıllı şehirlere dönüşüme yönelik eğitimler vermeye başladık. Bunun yanı sıra belediyelerin gerçekleştirdiği akıllı uygulamaları www.akillisehirler.org portali üzerinden paylaşarak, örnek teşkil etmesini sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nın ikincisini bu yıl 1 Mart 2017’de gerçekleştirerek bu dönüşümün tüm taraflarını yine bir araya getireceğiz” dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

YHT ile 18 il birbirine bağlanacak! İşte o...
Kullanıma açıldığı ilk günden bu güne kadar yolcuların gözdesi olan Yüksek Hızlı Trenler, 29 milyon...

Haberi Oku