banner32
    19 Ocak 2017 Perşembe  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
'İzmir Cephe Projesi' Kordon'la Başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak Limanı ile Konak Pier arasında bulunan yaklaşık 150 binanın sahile bakan cephelerinde görüntü kirliliğini önleyecek projeye geçtiğimiz aylarda başladı. 

Konak Belediyesi, Mimarlar Odası ve Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile birlikte bina cephelerinde görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için çalışma yürütüyor. "İzmir Cephe Projesi" adı verilen çalışma ile belirlenen esaslar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı toplantıyla bölgedeki apartman yöneticilerine ve mülk sahiplerine geçtiğimiz aylarda anlatıldı. 

Bina sahipleri ve apartman yöneticilerinin de beğenisini toplayan proje kapsamında Kocaoğlu, "Bu ilk örneğe farkındalık yaratması için kentin en önemli noktasından, Kordon'dan başlıyoruz. Arkasından Güzelyalı, Karşıyaka, Mithatpaşa, Bornova Atatürk, Buca Menderes caddeleri gelecek. İzmir, aydın insanların yaşadığı bir kent. Kenti nereye götüreceğimizi kentliyle birlikte karar veriyoruz. Bu konuda da sizlerden destek bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

Çalışma kapsamında, Kordon boyunda bulunan binaların röleveleri çıkartılacak. Bu çalışmaların hemen ardından ise proje kapsamına alınan 154 binanın boyanması amacıyla sponsor aranmaya başlanacak. Bu şekilde Kordon, "İzmir Cephe Projesi" kapsamında düzenlenen tek tip dış cephelerle kentteki ilk uygulama alanı olacak. 

İzmir Cephe Projesi'yle Neler Değişecek?

- Binaların asma kat dahil zemin üstü katlarında, sağır cephelerinde, çatı katlarında ilan, reklam ve tanıtım araçları kullanımı olmayacak. 
- Klimalar balkon içlerinde yer alacak ve dışarıdan görünmeyecek.  
- Dış cephe uygulamalarında aynı malzeme kullanılacak. Tüm binalar aynı renge boyanacak. 
- Bina cephelerinin 10 yılda bir bakım ve onarımı sağlanacak. 
- Balkonlar ve çıkmalar depo ve çamaşır kurutma amaçlı kullanılmayacak. Sabit ve hareketli tente yapılmayacak, branda olmayacak. Estetik görünüm için mevsimlik çiçekler kullanılabilecek. 
- Görüntü kirliliği yaratan çanak antenlerin merkezi sistem çözümlerine dönüştürülmesi sağlanacak. 
- Çatıların görselliğini etkileyen unsurlar ortadan kaldırılacak veya uygun şekilde gizlenecek. 
- İnşaat ve onarım halindeki binalarda görüntü kirliliğinin önlenmesi, emniyetin sağlanması, inşaat malzemeleri ile atıkların çevreye dağılmaması için gerekli sistemler kurulacak, inşaat alanının etrafı uygun malzemelerle çevrilecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

"Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılmalı"
Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık,...

Haberi Oku