banner32
    23 Ocak 2017 Pazartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
İstanbul'da 4 Yeni İleri Atık Arıtma Tesisi Hizmete Açıldı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Milletvekilleri, İBB Bürokratları ve İstanbullular katıldı.

Ataköy’den Silivri’ye kadar 100 kilometrelik Marmara Denizi sahilini atıksu tehdidinden kurtaran ve 1 milyon 200 bin insana hizmet veren ileri biyolojik arıtma tesisleri, Marmara Denizi'nin sahillerini de yüzülebilir hale getirecek. 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin "Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni"nde, açılışı yapılan hizmetlerin ülkeye, şehre ve belediyeye hayırlı olmasını dileyerek, “Silivri, Büyükçekmece, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesisleriyle birlikte, köylere hizmet verecek 27 ayrı arıtma tesisi, dere ıslah çalışmaları, 3 İSKİ hizmet binası, Eyüp Kemerburgaz'da Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile 184 çöp ve temizlik aracını hizmete alıyoruz. Emeği geçen Başkan İBB Başkanımız Kadir Topbaş ile ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Erdoğan, bugün açılışı yapılan tesislerle birlikte Ataköy'den Tekirdağ sınırına kadar olan 100 kilometrelik sahil bandının tamamının atık su tehdidinden kurtulmuş olduğunu ifade ederek, arıtma tesislerinden elde edilecek suyun da park ve bahçelerle sanayide kullanılacağını belirtti. Nüfus büyüklüğü olarak bölgede 1 milyon 200 bin kişiye hizmet verecek bu tesislerde arıtma sonucunda çıkan diğer ürünlerin de yakıt ve biyogaza dönüştürülerek ayrıca İstanbul'a katkı sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, şehir genelinde 67 kilometreyi bulan dere ıslahı ile 2045 yılına kadarki ihtiyacı karşılayacak sterilizasyon tesisinin de bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere pek çok sorunun çözümüne vesile olacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete giren 19 çöp, 26 yol süpürme, 10 yıkama aracıyla, 7 deniz temizlik teknesinin, 2 çevre kontrol botunun da İstanbul'u daha temiz hale getirmek için yürütülen çalışmalara katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Zira biz şuna inanıyoruz. Temizlik imandandır. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 873 milyon lira olan bu tesis ve hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere, tüm ekibini tebrik ediyorum. İstanbul için bu güzel ve kutlu şehir için ne yapılsa azdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul bizim için zamanın ve mekanın üzerinde bir sevgilidir, öyle de kalacaktır. Hamdolsun İstanbul'da çok yıl yaşadık. İnşallah Rabbim bize bu şehirde ölmeyi, bu şehirde yatmayı da nasip eder. Hiçbir güzelliğe bedelsiz sahip olunmuyor. Türkiye, İstanbul'u ile Rumeli'siyle Anadolu'suyla sahip olduğu muhteşem tarih ve medeniyet mirasıyla, dünyada eşine ender rastlanacak kıymette bir ülkedir. Fatih burada yatıyor, Yavuz Selim burada yatıyor, Kanuni burada yatıyor. Eyüp Sultan Hazretleri burada yatıyor, birçok sahabe burada yatıyor ve Anadolu'suyla Avrupa'sıyla burası bir başka şehir” şeklinde konuştu. 
Türkiye 'Mavi Bayrak'ta Dünya İkincisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuşmasında Türkiye’nin çevre kirliliğine karşı verdiği mücadelede önemli bir noktaya geldiğini vurgulayarak, “2002’de hükümetimiz iş başına geldiğinde, tüm Türkiye’deki arıtma tesisi sayısı sadece 145’ti. Bugün geldiğimiz noktada bu sayı 940 oldu. Nüfusun sadece yüzde 35’ine hitap eden arıtma tesis varken, bugün yüzde 81 oranına çıktı. Şu anda tam 159 arıtma tesisi inşaatı devam ediyor. Bittiğinde nüfusun yüzde 90'nın dışarıya attığı kirli suları tamamıyla arıtmış olarak tabiata vermiş olacağız. 2023’e kadar da kirli suların tamamını arıtmayı hedefliyoruz. Bu arıtılan suları kullanıyoruz. Tarımda da artan kısmından gübre elde ederek, kullandırtmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Bu başarının sadece atık suyla sınırlı olmadığını belirten Özhaseki, şunları kayrdetti; “2002’de sadece 15 katı atık depolama tesisi vardı. Bugün için 82 tesise ulaştık. 191 belediyemizde 52 milyon vatandaşımızın kullandığı katı atık depolama tesisimiz var. Bu tesislerimizde 155 megavat elektrik üretiyoruz. 60 bin vatandaşımız çalışıyor ve 3 milyar da katma değer elde ediyoruz." 

2023’e kadar tüm şehir ve ilçelerde katı atık tesisi yapmayı hedeflediklerini belirten Özhaseki, "2002’de 151 olan mavi bayraklı plaj ve marina sayımız 444 oldu. Dünyada bu alanda yapılan yarışmada Türkiye İspanya’dan sonra dünya ikincisi oldu" dedi. 

İBB'den 1 milyar 873 milyonluk yatırım zinciri 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde ıslah etmek istediği Ayamama Deresi'nin dönemin hükümeti tarafından verilmediğini ve bitirilemediğini hatırlattı ve İBB olarak şimdi bu derenin ıslahını bitirmek üzere olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını sürdürdüklerinin altını çizen Kadir Topbaş, “Sadece İstanbul büyükşehir belediyesi olarak 2017 yılında yaklaşık 17 milyar yatırım yapıyoruz. Hiçbir endişemiz yok. Hizmetlerimiz, yatırımlarımızı daha da arttırıyoruz. İnançla, azimle, güvenle yürüyoruz. Bugün burada çevre adına büyük bir yatırımlar serisinin resmi açılışını yapıyoruz. 1 milyon 200 bin kişinin atık suyu bu tesisler sayesinde arıtılacak. Marmara sahili tertemiz oluyor. Çevrecilikten söz edenler de çok iyi biliyorlar ki, İstanbul'da çevrecilik 1994'te sayın cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile başladı" dedi. 

Geçmiş yıllarda İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki yalıların tuvalet atıklarının bile denize boca edildiğini hatırlatan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanım, İstanbul'u bu kirlilikten kurtaran yatırımlar sizinle başladı. 1994'te başlattığınız çalışmaların devamı niteliğindeki bu eserleriniz, yüzde yüz temiz Marmara Denizi hedefimizin de kilometre taşlarıdır. İstanbul sizinle ve eserlerinizle geleceğe güvenle bakıyor. Tesislerimizin İstanbul'a hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından Eyüp Odayeri ve Silivri’ye canlı bağlantılar yapılarak oradaki tesisler hizmete alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileri biyolojik arıtma tesislerinde arıtılan suyun numunelerini vatandaşlara göstererek, Ataköy’den Silivri’ye kadar 100 kilometrelik sahil bandının bu kirlilikten kurtulduğunu müjdeledi. Erdoğan, Özhaseki, Topbaş ve beraberindekiler, daha sonra kurdele keserek 4 ileri biyolojik arıtma tesisi ile diğer tesis ve hizmetlerin açılışını gerçekleştirdi.

İstanbul'daki 4 Yeni Tesis 1,5 Milyon Kişiye Hizmet Verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ’nin inşa ettiği Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri, 1,5 milyon insanın yaşadığı bir havzaya hizmet verecek. İstanbul'da hizmete alınan 4 yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin hizmet verdiği bölgeler, İstanbul'un yazlık beldeleri. 48 kilometrelik bir sahil bandında, Bu tesisler sayesinde deniz suyu kalitesi yükselmiş olacak. 

Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin günlük kapasitesi 132 bin metreküp ve 500 bin kişiye hizmet verecek. Çatalca, Tepecik, Mimarsinan, Muratbey, Çakmaklı, Karaağaç, Ahmediye ve Bahşayış bölgelerinin atıksuyunu toplayıp arıtacak. Selimpaşa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi günlük 70 bin metreküp kapasiteli ve Selimpaşa, Celaliye, Kumburgaz, Kavaklı ile Ortaköy'de yaşayan 300 bin kişiye hizmet verecek. Silivri'deki tesis 36 bin 500 metreküp kapasiteli ve Silivri, Fener köyü, Alipaşa, Gazitepe, Piri Mehmet Paşa, Fatih, Alibey ve Cumhuriyet bölgelerinin atıksuyunu arıtacak, 146 bin kişilik bir nüfusa hizmet verecek. Çanta Tesisinin hizmet vereceği nüfus ise 250 bin. Günlük atıksu arıtma kapasitesi ise 52 bin metreküp. Hizmet alanı ise Çanta ve Gümüşyaka bölgeleri.

Çevre ve insan sağlığı için tünelleri ve atıksu hatlarıyla birlikte İSKİ, bu bölgede 1 milyar lirayı aşan dev bir çevre yatırımı gerçekleştirmiş oldu. Bu dört tesis toplam 115 bin hektarlık bir alanın atıksuyunu toplayacak. Yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin atıksuyunu arıtacak.

İstanbul’daki ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin çıkış suyu, park bahçe alanları sulamasında ve sanayide kullanılıyor. Yine bu tesislerde, arıtma prosesinin sonunda biyogaz ve yakıt olarak kullanılabilen katı ürün elde ediliyor. İSKİ, yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin inşasını sürdürürken mevcut ön arıtma tesislerini de ileri biyolojik arıtmaya dönüştürmeye devam ediyor.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

TOKİ'den Çamlıdere'ye yeni proje!
TOKİ Ankara Çamlıdere'de yeni projesi başladı.

Haberi Oku