banner32
    18 Ocak 2017 Çarşamba  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Dünyanın En Ünlü Müzesi Madame Tussauds Kapılarını Açtı

İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera binasında yer alan Madame Tussauds Müzesi’nin açılışına Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın ve Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi katıldı.

“kentin hafızasının canlanması adına çok önemli”

Programda konuşan Başkan Topbaş, Galata Pera bölgesinin geçmişte önemli fonksiyonlar icra ettiğini, kültür sanat hayatımızda da önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Bir dönem belediye başkanlığı yaptığım güzel Beyoğlu’muzun tekrar eski kültürel aktivitelerine kavuşmasından dolayı memnuniyet duydum. Özellikle Emek Sineması, bu bölge bizim çocukluğumuzda çokça geldiğimiz, gittiğimiz alanlar; ama maalesef çöküntü haline gelmişti. Burada ben bu konuya hassasiyet gösteren Emek Kültür ve Sanat Vakfı'na teşekkür ediyorum. Tekrar kentin hafızasının canlanması adına çok önemli” diye konuştu.“İstanbul tarihi geçmişiyle adeta açık hava müzesi”

İstanbul’un tarihi geçmişiyle de adeta açık hava müzesi olduğunu ve her geçen gün İstanbul’a değer katan yeni projelerin hayata geçtiğini anlatan Başkan Topbaş, “Madame Tussauds’un İstanbul’a yeni bir değer sunacağına inanıyorum. Yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin yeni bir destinasyonu oldu. Tur rehberleri mutlaka gezilecek yerler arasında Madame Tussauds’u da koyacaktır. Şunu da ifade etmeliyim ki İstanbul’daki Madame Tussauds, Londra’dakinden daha iyi olmuş” ifadelerini kullandı.
“Hiçbir politikacının açamayacağı kapıyı kültür ve sanat açar”

Kültür ve sanatın ülkeler arasındaki ilişkilerde de önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada müzeciliğin çok farklı konseptleri var. Madame Tussauds’da kendi formatıyla dünyada eşsiz bir yere sahip. Başarısı tartışılmaz. Müzeler eğitim ve kültür sanat için çok önemli. Gelecek adına çok önemli. Geçmişle geleceği birbirine bağlayan önemli bir değerdir. Ve hatta bir barış alanlarıdır. Hiçbir politikacının açamayacağı kapıyı kültür ve sanatla açarsınız.”

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve protokol Madame Tussauds müzesinin açılış kurdelasını kesti. Adile Naşit’in, Hababam Sınıfı’nda hayat verdiği Hafize Anne karakterinin balmumu heykeli de kurdele kesenler arasında yer aldı. 
Başkan Topbaş daha sonra müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı ve ünlülerin balmumu heykelleri yanında basın mensuplarına poz verdi.


 

BİRÇOK ÜNLÜNÜN FİGÜRÜ BULUNUYOR


Müzede tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset dünyasından 55 figür yer alıyor. Sergilenecek figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Zeki Müren, Barış Manço, Adile Naşit, Angelina Jolie, Brad Pitt, Usain Bolt, Messi, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve daha birçok sürpriz isim bulunuyor.

 

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

"Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılmalı"
Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık,...

Haberi Oku