banner32
    23 Ocak 2017 Pazartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Dev Yaylaşehir Projesi Hayata Geçiriliyor
Ankara’da hayata geçirilecek olan 10 bin konutluk Yaylaşehir projesi, 3 bin üyesi ile 45 kooperatiften oluşan Başkent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği tarafından yönetiliyor.

Yaklaşık 9 milyon metrekare arazisi ile eş zamanlı ve bütüncül olarak inşa edilecek olan dev şehir projesi, kat karşılığı sistemle hayata geçirilecek. Başkent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Osman Kurt, "Bu projenin imar süreci 2008 yılında alınan arsadan 2015’e kadar teknik süreç devam etmiştir. Bu arada birliğimizin aldığı kararlar doğrultusunda da kat karşılığı çalışmalar sürdürülmüştür” dedi.

Projenin maliyetinin yüksek olması sebebiyle yerli yatırımcıların hemen girme cesaretini gösteremediğini söyleyen Kurt, “Yaptığımız ön çalışmalar, ön protokollerde genelde yerli yabancı konsorsiyumlarla projemiz devam etmiştir. Dışardan değerlendiren yatırımcılar da her ne kadar ön sözleşme yapıyorlarsa da yatırımlarını ve tekliflerini uygulama safhasına geçirmekte temkinli yaklaşmışlardır” açıklamasını yaptı. Yönetim olarak projeye çözüm modeli oluşturduklarını belirten Kurt, verilen yetkinin kat karşılığı sistem olduğu için bu yönde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Geçen seneki çalışmalarla birlikte, bir çözüm modeli ile çözebileceklerini gördüğünü söyleyen Kurt, "Ama genel kurullarımızda bize verilen yetki kat karşılığı olduğu için kat karşılığı çalışmalara bugüne kadar devam ettik. Yaptığımız mütabakat protokollerine göre de çözüm umudu giderek artmaktadır. Yönetim kurulumuz zaten genel kurulun bize verdiği güven ve yetki ile çalışmaktadır. Kat karşılığı modeli ile bu yetkileri en iyi şekilde kullanacaktır. Projemizi geliştiren diğer çalışmalarda anlaşacağımız diğer firmalarla birlikte birliğimizin de araştırmalar yaparak gelecekte projemizi daha fizibil hale getirebilecek bir sonuç gördüğümüz taktirde bu çalışmalar uygulamaya konulmuş olacaktır” dedi.

Projeye başlamak için hiçbir engel kalmadı

Projeye kazma vurulması için hiçbir engelin olmadığını belirten Osman Kurt, projenin uygulama süreci için hazır bir konumda olduğunu belirtti. Projenin başlamasında teknik ve yasal hiçbir engelin kalmadığını söyleyen Kurt, "En son arsa borcumuzu da 2016 Şubat ayında tamamlamış olduk. Biz umudumuzu güçlendirerek koruyoruz. İnşallah planlama sürecindeki kaybettiğimiz yılları uygulama sürecinde hızlı bir şekilde yapabilirsek hepimiz mutlu olacağız. Üyelerimizin tüm hakları bugüne kadar hiç kimseye çiğnetilmemiştir. Biz bu güne kadar her türlü hesabı vererek bu günlere geldik bizimle ilgili Birliğimiz ile ilgili tek bir suç duyurusu bulunmamaktadır. Bu da bizim temsil ettiğimiz üyelerin çok değerli oluşundandır” dedi. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

TOKİ'den Çamlıdere'ye yeni proje!
TOKİ Ankara Çamlıdere'de yeni projesi başladı.

Haberi Oku