banner32
    17 Ocak 2017 Salı  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
'Daralan Ekonomilerde Takas Sistemi Herkesin Önünü Açıyor'
Fuarda sizin çalışma sisteminize benzer başka bir firma  ya da yapı var mı?

Fuarda bu alanda sadece biz varız. Bizim yaptığımız iş, Türkiye'de barter firmalarının yaptığı bir organizasyon. Biz bunu hem eşzamanlı olarak yapıyoruz, hem de bizim de Garanti Barter adlı bir barter firmamız var. 


İşin kapsamını anlatabilir misiniz?

İnşaat firmalarına gidiyoruz, inşaat firmalarının üretimde kullandıkları malzemeleri, onlara takas sistemiyle sağlıyoruz. Onların da ürettikleri gayrimenkullerde satış desteği veriyoruz. Satış desteği verdiğimiz firmalar içinde Garanti Koza, Nef gibi İstanbul'da önde gelen inşaat firmaları var. Nakit sıkıntısı çeken firmalardan çok, satış kaygısı olan inşaat firmalarıyla çalışıyoruz. Gayrimenkulü herkes bir şekilde üretiyor ancak şu anda zor olan kısım satış kısmı. Biz burada çok ciddi destek veriyoruz. 5500 tane aktif yatırımcı müşterimiz var. Takas sistemi aslında inşaatın içinde çokça var. Örneğin sizin bir daireniz var, müteahhite veriyorsunuz. Buraya yapılan inşaattan 5 daire müteahhite veriyor ve ödemesini bu şekilde yapıyorsunuz. Biz bunun çoklusunu yapıyoruz. Bizim çalışma prensibimizde, inşaatı yapan müteahhit, yaptığı inşaattan daire almak zorunda değil. Başka bir inşaat firmasından da alabilir. İnşaat işleri dışında, örneğin bir yatırımcının teknesi var ve uzun zamandır satamıyor. Biz diyoruz ki, sizin teknenizi alalım, bunun karşılığında size bizim mevcudumuzda bulunan gayrimenkullerle takas edelim. 

Bu kadar geniş kapsamlı bir portföyü ne kadar yılda oluşturdunuz?

Bizim 14 senelik bir iş tecrübemiz var. 14 senenin sonunda 5500 aktif müşteriye ulaştık. Her gün pazarda büyümeye devam ediyoruz. Biz bir zamanlar gayrimenkul bulmakta zorlanan bir şirketken, şu anda çok büyük şirketler bize geliyorlar. Projelerinde yer almamızı ve satış desteği vermemizi istiyorlar. 5500 hazır alıcımız var. Bu da, bizim bir projeye girdiğimizde, örneğin 50 tane daireyi satmak için müşterilerimizin %1'lik bir kısmına ulaşıp satmamız anlamına geliyor. Böylece çok hızlı satış gerçekleştirebiliyoruz.

Bu denli büyük bir yapıyı kontrol etmek zor olmuyor mu?

100 kişilik bir ekibiz, kontrol etmek kolay oluyor. İmalat sanayi, tekstil sektörü, otomotiv sanayi, mücevher sektörü gibi birçok sektör arasında takas yapıyoruz. Tekstil ile ağırlıklı olarak gayrimenkul sektörünü buluşturuyoruz. Merkezde gayrimenkul var, etrafında diğer sektörler var diyebiliriz. Örneğin maden sahibi bir firma var, madenden çıkmak ve gayrimenkul ile takas yapmak istiyor. Biz bu imkanı sağlıyoruz. Herkesin satmak istediği bir enstrümanı var ama alıcıyı bulmak çok zor. 

Burada risk alan taraf siz misiniz?

Evet. Stok ürün alıyoruz, bu ürünleri değerlendirmek çok önemli. Tekstilcilerle bu organizasyonu çok yapıyoruz. Dolayısıyla tekstilden anlamamız lazım. Portföy geçmişi olan arkadaşlarla bu işi çözüyoruz. Her sektöre hakim olmamız çok kolay değil. Tekstil sektöründe özgeçmişi çok kuvvetli olan kişileri bünyemize alıyoruz, onlar bize ekspertizlik anlamında destek veriyorlar. Böylece yanılmamış oluyoruz. Risk analizlerini de bu şekilde gerçekleştiriyoruz. Tabi artık bir süreden sonra anlar hale geldik. Bugün bir tekstil ürünü gördüğümüzde, satıp satmayacağını, iş yapıp yapmayacağını hızlı bir şekilde anlayabiliyoruz. 

Elinizde kalan yani takas edilemeyen bir gayrimenkul veya yatırım oldu mu hiç?

Olmuyor. Türkiye'de satılmayacak hiçbir şey yoktur. Önemli olan pazarını bulmaktır. Bizimle partnerlik yapan tüm şirketlerin her şeye ihtiyacı olabiliyor. Doğru zamanda doğru şeyleri sunduğunuz zaman takas çok daha kolay oluyor. Daralan ekonomilerde takas sistemi herkesin önünü açıyor. Piyasanın da önünü açmış oluyor. Şu anda her firma üretiyor. Fuar alanında da görüyoruz, yüzlerce firma var. ama herkes satabiliyor mu, bu tartışılır. 

Yurt dışı pazarına girmeyi düşünüyor musunuz?

Orta doğu müşterilerinden böyle talepler geliyor. ancak işin içine güven unsurları giriyor. Kontrol altında olduğunuz hiçbir iş sizin işiniz değil. Gidip takip ediyorsunuz ancak oradaki mevzuatları bilmediğiniz için, başarısız oluyorsunuz. Bu tarz işlerde de yönlendirenler çok doğru insanlar olmuyor. İşlerin açıklarını ve zafiyetlerini biliyorlar, sizi de buna yönlendiriyorlar. Sıkıntı yaşamamak için yurt dışı pazarına girmiyoruz. Bizim yaptığımız işin doğru olması lazım. Her müşterimiz bizim için değerli ve her müşterimizi tek seferlik düşünmüyoruz. Yeni bir gayrimenkul için her zaman kapılarını çalıyoruz. Herkesin üretimi ve ihracat fazlaları var, bunları değerlendirmenin en iyi yolu gayrimenkul. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

İşte Reina katilinin yakalandığı ev!
Yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatı kaybettiği Reina katliamını gerçekleştiren Ebu Muhammed El Horasani...

Haberi Oku