banner32
    17 Ocak 2017 Salı  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Cadde Üzerinde Dükkan Kiralamak İçin Doğru Adres: Cadde Dükkan
Cadde Dükkan’ın çalışma sistemi ne şekildedir?

Kurumsal firmaların kriterlerine uygun dükkanları veri tabanımızda bulunan firmalara ve yatırımcılara en uygun şekilde sunuyoruz. Caddeler yaşayan yerler, AVM gibi değil. O yüzden, orada talepler hep devam edecektir. Tüm şehirlerdeki ana caddeler üzerinde çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak kiralama yapıyoruz. Her bölgede partnerlerimiz var. Dükkan nerede olursa olsun, eğer bir pazarlama çalışması yapacaksak mutlaka dükkanı gidip yerinde görüyoruz. Bölge analizi ve ciro analizi yapıyoruz. Bölge analiziyle ilgili çalıştığımız firmalar var. O bölge hakkında detaylı bilgiyi aldığımız firmalar var. Yaptığımız çalışmayı bir sunum halinde kurumsal firmalara iletiyoruz. Eğer firma bu bilgiler ışığında ilgileniyorsa, süreci başlatmış oluyoruz.


Cadde Dükkan’ın emlakçı ya da diğer aracı sistemlerden farkı nedir?

Sadece nitelikli lokasyonlarda bulunan dükkanlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Dükkanları ilan vererek pazarlama yapmak yerine, bölge analizi yapıyor ve en uygun fiyatlama ile bayi adaylarına ve kurumsal firmalara sunuyoruz. Bölge çalışmasına çok önem veriyoruz. Böylece yatırımcıya doğru noktada dükkan bularak diğer yapılara göre daha kısa sürede kiralama işlemlerini tamamlıyor ve dükkanların değerinin artmasını da sağlıyoruz. Sözleşme aşamasına kadar tüm süreci de biz yönetiyoruz.

Dükkan kiralama süreci nasıl işliyor?

Kurumsal firmalar eğer sunduğumuz dükkanla ilgileniyorlarsa, kendi bölge sorumluları gidip dükkanı görebiliyorlar. Ancak dükkana bakmak en son konu. Cadde ve çevresindeki veriler, ayrıca ciro tahminleri ve analizleri daha önemli. Kurumsal firmalar, bu bilgiler ışığında hareket ediyorlar. Genellikle biz gidip dükkanınızı kiralayalım demiyoruz, dükkanlar bize geliyor. Büyük markaların hepsi, uygun olan her yerde dükkan açıyorlar. Vodafone, Burger King,  Coffeemania gibi… Birçok markanın genel olarak  aradıkları bölgeleri ve dükkan kriterlerini biliyoruz. Uygun bir dükkan olduğunda böyle büyük firmaları da yönlendiriyoruz. Vodafone'a birkaç sunum yaptık ve bir dükkan kiraladık. Ağırlıklı olarak gıda sektörüne dükkan kiralıyoruz.

Tüm dükkan sahipleri sizinle çalışabilir mi? Belirli kriterleriniz var mı?

Sadece cadde üzerinde, çarşı içinde veya nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde, kurumsal firma kriterlerine uygun olan dükkanlar ile ilgili çalışmalar yürütebiliyoruz. Bölge değerlendirmesinin ardından en uygun fiyatlama ile yatırımcılara ve markalara sunuyoruz.

Dükkanını kiraya vermek-satmak isteyen kişi ya da yapılar bunu neden sizin aracılığınızla yapmalı?

Ağırlıklı olarak kiralama yapıyoruz. Yaklaşık 8 yıllık tecrübe sonunda kurumsal firmaların taleplerini ve kriterlerini güncel olarak tuttuğumuz bir veri tabanına sahibiz. Bu veri tabanı ve tecrübelerimiz sayesinde dükkanı ilgili firmalara en uygun şekilde sunuyoruz. Dükkanın kiralanma sürecini hızlandırıyoruz. Bu sunumu yaparken dükkanın saha ve piyasa araştırmasını da yaparak dükkan arayan markaları ve franchise adaylarını doğru dükkanlarla buluşturuyoruz. Dükkanını kiralamak isteyen kişiler, piyasaya doğru fiyatlarla çıkmıyorlar. En yüksek fiyatı emsal alıyorlar ve dükkan uzun süre boş kalıyor. Biz burada devreye giriyoruz ve yüksek fiyattan aylarca boş kalacağına, doğru fiyattan bir an önce kiraya verilmesini sağlıyoruz.

En başta sadece dükkan değil konut da baktık, bina da kiraladık, fakat sonra dükkan kiralamanın bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Emlak sektöründe firmaların böyle bir talebi olduğunu gördük. Dükkan sahiplerinin de, kiralama yaparken zorlandığını fark ettik. Dükkan kiralamak özel bir çalışma gerektiriyor, daire kiralamak gibi olmuyor. Dükkan kiralamak isteyen kişi ya da firmalar internette direkt olarak bizi bulabiliyorlar. Bunun dışında fuarlara katılıyoruz.

Dükkan kiralamak isteyen kurumsal firmaların veya bayi adaylarının sizi tercih etmesinin sebebi nelerdir? 

Firmaların ihtiyaçlarını dikkatle dinliyor ve kriterlerine göre özel çalışmalar yapıyoruz. Markanın müşteri kitlesiyle nitelikli biçimde bir araya gelebileceği dükkanların bulunmasını ve kiralanmasını sağlayarak yatırımcının zaman kazanmasını ve doğru noktalarda yatırım yapmasını sağlıyoruz. Bizim amacımız bu sektördeki pastanın tüm payını almak değil. Bu işin doğru yapılmasını istiyoruz ve umarım buna vesile oluruz.

2016 yılını özellikle kira-kiralama açısından değerlendirebilir misiniz?

2016’nın ilk üç çeyreğinde firmaların ve yatırımcının çok temkinli davrandığı ve az yatırım yaptığı bir yıl olarak değerlendirebiliriz. Fakat 2016 son çeyrekte tekrar yatırımlar hızlandı ve taleplerde bir artış oldu. Şu anda birçok kişi ve markaya yer ayarlamaya başladık tekrar. Bu taleplerin 2017 bahar aylarından itibaren daha da artacağını öngörüyoruz. 2017'nin daha iyi geçeceğini düşünüyoruz.

İstiklal Caddesi'nde birçok boş dükkan var. Bunun sebebi nedir?

Şu anda 25-30 dükkan boş. Bu süreç, bombalardan sonra hızlandı diyebiliriz. Sultanahmet , İstiklal Caddesi ve Havalimanı saldırılarından olumsuz şekilde etkilendi. Her bölge İstiklal kadar etkilenmedi. Turistin yoğu olarak geldiği bir yer. Cadde alışverişinde turistin büyük etkisi vardı. Bombalama olayları yerli ve yabancı turistlerin gelmemesine sebep oldu. İstiklal'de fiyatlar önceden çok artmıştı. Kiralar da Dolar bazında olduğu için oldukça yüksekti. Talep olduğu dönemlerde, yüksek kira olmasına rağmen yine yüksek fiyatlarda hava parası alınıyordu. Turistlerin azalmasından sonra hava paraları kalktı. Ancak uygun fiyata kiralanan dükkanlarda hava parası bazen istenebiliyor. Dolar bazında %30-35 oranında kira bedelleri düştü. TL bazında da %30 oranında bir düşüş oldu. İstiklal Caddesi'ne gelmek isteyen birçok firma var ama kira bedellerinin daha makul olması gerekiyor.

Örneğin, 30 m2 bir dükkanı İstiklal Caddesi'nde ortalama ne kadara kiralayabiliriz?

Ortalama 10 bin Dolar gibi bir rakam. Büyük metrekarelerde fiyat düşüyor otomatik olarak. Birim metrekare fiyatı vermek mümkün değil. Çünkü İstiklal Caddesi'ne girmek bir değerdir. Ancak örneğin, 100 m2 bir yer için önceden 55 bin Dolar gibi rakamlar istenirken, bugün 40 bin Dolar'a bile alıcı bulamıyor.

Türkiye geneline mi hizmet veriyorsunuz? Yurt dışında pazar planınız var mı?

Şu anda sadece Türkiye geneline hizmet veriyoruz. Öncelikle yurt içinde bu işe yeni bir soluk getirip dükkan arama derdini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Türkiye genelinde tüm yapılandırmamızı tamamladığımızda partner bir firma ile yurt dışına hizmet verme planımız var.

 CADDEDÜKKAN ANASAYFA


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Son iki yılda İstanbul aidat bedelleri!
Aidat bedellerinin kirayla yarıştığı İstanbul'da, son iki yılın aidat bedellerini semtlere göre...

Haberi Oku