banner32
    18 Ocak 2017 Çarşamba  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Buckingham Sarayı 10 yıl boyunca restore edilecek


Kraliçe 2. Elizabeth’in ikametgahı ve kraliyetin temsil makamı başkent Londra’daki Buckingham Sarayı için çalışmalara başladı. İngiliz yayın kuruluşu BBC yaptığı açıklamada restorasyon çalışmalarının gelecek yılın nisan ayında başlayacağı, restorasyon süresince Kraliçe 2.Elizabeth’in sarayda ikametini sürdüreceği ifade edildi.


Bugün sarayın bulunduğu ilk yapının 1703 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Londra’nın merkezindeki sarayın uzun yıllardır elektrik, su tesisatı ve ısıtmasında sorunları olduğu, restorasyon kapsamında binanın altyapısının yenilenmesinin amaçlandığı açıklandı.

 Kraliyet ailesinin Londra’daki resmi ikametgahı olan  Bunkingham Saray'ı
nın bugünkü hali 1920’lerin başında inşa edildi. Kral III. George, Buckingham Evi’ni 1762’de satın aldı. 661 odalı saray 1837’de kraliyet ikametgahı oldu. Ancak sarayın mülkü Kraliçe’ye değil, İngiliz devletine aittir.

 

 BUCKİNG SARAY'I GÖRKEMLİ DEKORASYON


Sarayın 19 odası, Windsor Kalesi’nin tamir masraflarını karşılamaya destek olsun diye, 1992’deki yangından sonra her yaz halka açılmaya başlandı.

 

 

 

Döner merdiveni ve cam kubbesiyle, kırmızı ve altın sarısı renklerle bezenmiş Grand Hall (Büyük Salon), kemerli Picture Gallery (Resim Galerisi), altın sarısı tavanıyla Throne Room (Taht Odası) ve diğer bazı tören odaları görülebiliniyordu. 


 

 

Abartılı eski kraliyet arabalarının sergilendiği Royal Mews ve Queen’s Gallery’deki Kraliçe’nin sanat koleksiyonu görülmeye değer yerler arasındadır. 

NÖBET DEĞİŞİMİ İLGİ ÇEKER

 

 
Sarayın önündeki muhafızların nöbet değişimini izlemek için sabahları çok sayıda insan toplanır. Kırmızı ceketleri, uzun, siyah kürk başlıkları ile tören adımı yürüyen muhafızlar renkli görüntüler oluşturur. Nöbet değişimi Mayıs-Ağustos arası her sabah 11:30’da, Eylül-Nisan arası ise çift günlerde yapılır. Kraliyet Sancağı’nın (Royal Standart) göndere çekilmesi, kraliyet ailesinin o an sarayda olduğu anlamına gelir.

 

 

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

"Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılmalı"
Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık,...

Haberi Oku