banner32
    17 Ocak 2017 Salı  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
Avrasya Kent Fuarı Kapılarını Açtı! Geleceğin Akıllı Şehirleri Görücüye Çıktı

Geleceğin güvenilir, ulaşılabilir, sürdürülebilir şehircilik anlayışla ilgili birçok projenin tanıtıldığı fuarın açılışında; Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Mohammed Saadieh`in yanı sıra REED TÜYAP Genel Müdürü Ali Muharremoğlu ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı – UCLG Eş Başkanı Tahir Akyürek konuşma yaptı.

 


 “DİNAMİK VE YENİLİKÇİ ŞEHİRLERE İHTİYAÇ VAR”

Kent Fuarı`nın açılış konuşmasında, tüm dünyada kalkınmanın yerelden başladığı tezinin artık herkesçe kabul gördüğünü söyleyen, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman,  Yerel yönetimleri güçlü olmayan ülkelerin ekonomik, kültürel ve sosyal alanda dünyada söz sahibi olmalarının oldukça zor olduğunu söyledi. Duman; ``Ülkelerin rekabetçi olmaları için katma değer üreten, dinamik, yenilikçi şehirlere ihtiyaçları vardır. Merkezi yönetimlerin desteği bu noktada elbette önemlidir. Ancak öncelikli olarak bizim, kendi şehirlerimizde bu değerleri ortaya çıkarmak için çaba göstermesi gerekmektedir. Unutmayalım ki günümüzde ülkeler, artık sahip oldukları marka şehirler üzerinden küresel rekabette avantaj elde etmeye çalışmaktadırlar. Zaten biz de bu nedenle bu çağa ‘yerelin çağı` diyoruz. Şehirlerinizin marka değeri varsa, daha kolay yatırım çekebilir, daha fazla fuar düzenleyebilir ve daha fazla uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapma imkanı bulabilir`` dedi.


“Şehirlerimize geçici değil, sürdürülebilir ve kalıcı çözümler bulmak durumundayız”

 

Coğrafi olarak avantaja sahip her şehrin kendi kaynaklarıyla büyümeyi başarabileceğini aktaran Duman, “Marka şehir olmak için şehri merak uyandıran bir yer haline getirmek, keyifle ve güvenle yaşanacak bir şehir ortamı oluşturmak aynı zamanda sanayi ve ticareti de kolaylaştırmak gerekmektedir. Bugün marka şehir denince aklımıza Tokyo, Barselona, Londra, New York, Paris, Roma, Berlin gibi şehirlerin gelmesi ve bu şehirlerin tümünün gelişmiş ülkelerde yer alması tesadüf değildir. Bir şehrin markalaşma adımlarını atmadan önce temel altyapı sorunlarını halletmiş olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 2030’a kadar dünyanın kalkınma gündemini belirleyecek olan sürdürülebilir hedeflerindeki 11. Hedef, Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları’na atıfta bulunmaktadır. Doğrudan şehirlerimizi ilgilendiren bu hedef, sürdürülebilirliğin sadece ulusal hükümetlerin değil, şehirlerimizin de temel gündem maddelerinden biri olmasını sağlayacaktır. Şehirlerimiz, rekabet ederken bu hedefi de her zaman göz önünde bulundurmalı; bu doğrultuda geliştirilmelidir. Gelinen noktada, şehirlerimize geçici değil, sürdürülebilir ve kalıcı çözümler bulmak durumundayız. Şehirlerimiz, ancak bu şekilde 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşmesinde etkin olabileceklerdir” diye açıkladı.


“ MARKA BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 
REED TÜYAP Genel Müdürü Ali Muharremoğlu ise Avrasya Kent Fuarı ve Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi`nin, dünya genelindeki markalaşma eğilimine paralel olarak şehirlerimizin marka bilincini geliştirmek ve bu alandaki yenilikleri paylaşmak için en önemli buluşma noktası olacağını söyledi. Fuar kapsamında geleceğin güvenli ve yaşanabilir şehirlerini inşa etmek için üst düzey karar vericileri ve potansiyel yatırımcıları buluşturarak kentsel gelişimi ön plana çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Muharemoğlu; ``Fuarımız katılımcılarını belediyeler, kamu ve inşaat sektöründen üst düzey yetkililer, il ve belediye meclis ve encümen üyeleri, şehir planlamacıları, mimarlar ve mühendisler, çevre düzenleme uzmanları, site yönetimleri, kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifler, müteahhitler ve atık yönetim uzmanları ile buluşturacak. Avrasya Kent Fuarı`nda bu yıl bir ilki gerçekleştirerek, yerel yönetimlerin temel aldığı ilkelerin geliştirilmesi amacı ile kurulmuş olan WALD ve UCLG ile güçlerimizi yerel yönetimlerin buluşma noktası olan Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi kapsamında birleştirmekten mutluluk duyuyoruz`` açıklamasında bulundu.

 “TÜM ŞEHİRLERİN MARKA DEĞERLERİNİN OLMASI GEREKLİ”

 Avrasya Kent Fuarı ve Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi`nin bölgedeki şehirler için önemli olduğunu belirten Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohammed Saadieh, tüm şehirlerin marka değerlerinin olmasını gerektiğini söyledi. Bir şehri marka şehir yapmak için altyapısının ve fiziksel çalışmalarının doğru olması gerektiğini aktaran Saadieh; ``Artık ‘Marka Şehirler Şampiyonluğu` unvanının verildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle yerel yönetimler, şehirlerin stratejilerini belirlerken bu bakış açısıyla çalışmalarını yürütmeli. Bu noktada biz kurum olarak ne kadar önemli bir konumda olduğumuzu biliyor, bu bakış açısıyla pek çok konferansa imza atıyoruz. Aslına bakarsanız son 15-20 yıldır İstanbul, marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlerken Türkiye, turizm alanında çok önemli bir dünya markası olarak yoluna sağlam adımlara devam ediyor`` ifadelerini kullandı.
 


“MARKA ŞEHİR OLMAK İÇİN GEÇMİŞE SAHİP ÇIKILMALI”

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Marka Şehirler Zirvesi`nin açılışında yaptığı konuşmada 12 yılı aşkın bir süredir Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını, fakat her gün yeni şeyler öğrenmeye ve onu da şehrinde uygulamaya devam ettiğini söyledi. Belediye başkanı arkadaşlarına da bu doğrultuda hareket etmeleri tavsiyesinde bulunan Akyürek, belediyelerin ``Şu kadar mega projeyi hayata geçirdik`` şeklinde bir bakış açısına sahip olmaması gerektiğini akardı. Marka şehir veya dünya şehri olmak isteniyorsa ve şehircilik alanında yeryüzünde çığır açmak, yeni uygulamalara kaynak teşkil etmek isteniyorsa, geçmişe sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Tahir Akyürek; ``Kavramları tüketme konusunda 21. yüzyılda çok müsrif davranıyoruz. Birçok önemli kavramı kullanıp, bir tarafa atıyoruz. Marka şehir konusu da böyle olmamalı. Sadece ifadelerde yer bulan ve bu doğrultuda hasbelkader bir şeyler yapılan uygulamalarla devam edersek, marka şehir kavramını da tüketmiş oluruz. Marka şehir olmak için mutlaka bir tarihi derinliğe, önemli bir kültürel mirasa ve o mirasa sahip çıkmaya, ayrıca bir sosyal genetiğe de ihtiyaç var`` şeklinde konuştu.


 

 

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

İşte Reina katilinin yakalandığı ev!
Yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatı kaybettiği Reina katliamını gerçekleştiren Ebu Muhammed El Horasani...

Haberi Oku