banner32
    21 Ocak 2017 Cumartesi  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EMLAK GÜNDEMİ:
'ABD'ye dahi kapı ihraç ediyoruz'

Yaklaşık 30 senedir yapı malzeme sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Aslandağ Group, 2016 yılını başarıyla kapattı. Emlak Gündemi olarak, Aslandağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aslandağ Group'un temelleri, Kastamonu’da 1977 yılında 70 metrekarelik küçük bir atölyede atıldı. Şirket, bugün İstanbul Maltepe’deki 20 bin metrekarelik fabrikasında sektörün en büyük ahşap kapı üreticilerinden biri olarak tanınıyor. En bilinen markaları ise Artella.

Artella ile hem markalı konut projelerinde hem de kentsel dönüşüm projelerinde kapı, mutfak ve banyo çözümleri sunan Aslandağ Group, yeni üretim üssünü Sakarya’da kuracak. Firma, 40 bin metrekarelik alanda kuracağı yeni fabrika için 60 milyon TL’lik yatırım yapmayı planlıyor. Aslandağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, yeni fabrika yatırımını Sakarya Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) gerçekleştirecekleri belirterek, üretimin 2018 yılında başlayacağını söyledi. Şu anda Group’ta çalışan sayısı 250, ancak yeni yatırımla birlikte bu sayı 500'ün üzerine çıkacak.

Aslandağ, 2015 yılını 25 milyon TL ciro ile kapattıklarını söyleyerek, “2016 yılını 60 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz. 2017 ciro hedefimiz ise 90 milyon TL” dedi. Bu yıl ilk defa ABD’ye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aslandağ, ihracat paylarını yüzde 30’a çıkarmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Öncelikle firmanızı tanıyalım. Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Aslandağ Group olarak ailemizin kökeni marangozluktan geliyor. Bundan 60 yıl öncesinde memleketimiz Kastamonu’da, ahşap ev ustalığı yapan babamız Sadettin Aslandağ, en iyi ağacı seçip, en iyi işçiliği yaparak bir evi temelinden çatısına kadar ahşaptan ve tamamı el işçiliğiyle mükemmel bir şekilde yapıyordu. Bugün ise biz, bugünün şartlarına uygun olarak, daha kurumsal, en yeni teknoloji ve endüstriyel üretim sistemleriyle baba mesleğimizi devam ettiriyoruz. En önemlisi de işimizi, baba mirası olan iş ahlakı ve sevgisiyle devam ettiriyoruz. 1977 yılında işe başladık ve 1988 yılında ilk atölyemizi İstanbul Göztepe Sanayi Sitesi’nde kurduk. 70 metrekarelik bir alanda toplam 6 kişiyle çalışmaya başladık. Daha sonra işleri yavaş yavaş büyüttük. 2005 yılında Maltepe’de 4000 metrekarelik bir alan üzerine kendi fabrikamızı kurduk ve ağırlıklı olarak iç pazar çalıştık. Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde ise 20 bin metrekarelik mevcut fabrikamızda çalışmaya başladık. Şirketimizi Tuncay ağabeyimin ve benim girişimlerim, Salih ağabeyim ve kardeşim Aydın Aslandağ'ın desteğiyle bugünlere kadar getirdik.

Grubumuzun en bilinen markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo Çözümleri’dir. Artella markamızla, ahşap kapı ve koridor mobilyası üretimi yapıyoruz. Bağdat Caddesi’nde ve İstanbul’un çeşitli lokasyonlarında yükselen markalı büyük konut projelerinde yer alıyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin yoğunluk kazandığı Bağdat Caddesi projelerinde pazarın yüzde 60’ına sahibiz. Aslandağ Group bünyesinde, başta kendi üretimimiz Artella Ahşap Kapı Sistemleri, kasa-pervaz sistemleri üretim ve satışını yaptığımız Compodoor, dış ticarette Avrupa menşeili nitelikli kapı aksesuarları ithal edip, satışını gerçekleştirdiğimiz Leono, İtalya’nın mutfak devi Pedini Mutfak ve yine İtalya’nın ünlü çelik kapı markası Okey Porte bulunmaktadır. Şu anda 9 markanın distribütörlüğünü üstleniyoruz. Önümüzdeki 5 yıl için hedefimiz bu sayıyı 20’ye çıkarmak. Yıllardır yapı sektörünün içerisindeyiz ve işimizde çok iyiyiz. Bu kadar yıldır sektörün içerisinde yer almamız sayesinde doğru konut projesi hangi lokasyonda gerçekleştirilir, nasıl bir mimari tercih edilir, hangi malzeme seçilir, hangi durumlar karşısında konut satışları yükselişe ya da düşüşe geçer gibi inşaat sektörüne dair A’dan Z’ye tüm bilgilere haiziz. Sektördeki bilgi birikimimizi kendi konut projelerimize yansıtmak istedik ve 2009 yılında STCA Gayrimenkul’ü kurduk. İlk konut projemiz; 2015 yılında Kartal-Atalar’da geliştirdiğimiz Yuvam Kartal’dı. Şu anda da Kartallife-Atalar projemizin inşaatına ve satışlarına devam ediyoruz.

Ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz?

Artella markası altında 12 kapı serimiz var. İç oda kapıları üretiyoruz. Yıllık kapı üretimimiz ise 90 bin adet. Mekana özel çözümlü kapılarımız var. Büyük ölçekli projelerin tasarımına uygun kapılar üretebiliyoruz. Çocuklara ve kişiye özel kapılarımız da mevcut. Çelik kapı, iç oda kapıları, vestiyer ve süpürgeliği bir bütün olarak sunuyoruz. Buna “koridor mobilyası” ismini verdik. Üst gelir grup müşterilere, rezidanslara ve villalara bu ürünü sunuyoruz. Artella Ahşap Kapı Sistemleri’ne 2 yıl, 5 yıl da gizli ayıplara karşı garanti veriyoruz.

Artella markası nasıl kuruldu?

2005 yılına kadar her segmente yönelik ahşap kapı üretiyorduk. Söz konusu yıllarda kapı sektöründe markalı firmaların sayısı oldukça azdı. Marka eksikliğini gördük ve 2005 yılında Artella markasını oluşturmaya karar verdik. Yeni markamız ile birlikte sadece üst segmente yönelik proje ve müşterilere ürünler sunmaya başladık. Biz piramidin üstünü hedefliyoruz. Şu anda üst segmente hitap eden pazarın en iyi üç kapı firmasından birisiyiz. Çünkü yüksek kalitede ürünler üretiyoruz. Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinin yüzde 60’ında Artella kapılar tercih ediliyor. Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinin dışında Artella, Ekşinar Konakları, Resim İstanbul, Çiftçi Towers, Emaar Square, Pruva 34 gibi birçok markalı konut projesinde de tercih edilen bir marka.

Yeni yatırım planlarınız arasında neler var?

2018 yılında Sakarya Kaynarca bölgesindeki Mobilya İhtisas OSB’de yeni bir fabrika yatırıma imza atacağız. 40 bin metrekarelik alanda gerçekleştireceğimiz fabrika üç etaptan oluşacak. İlk etabını 2018 yılında, tamamını ise 2020 yılına kadar bitirmiş olacağız. İlk etabın yatırım değerini 15 milyon TL olarak öngörüyoruz. Fabrikanın toplam yatırım değeri 60 milyon TL olacak. Kısacası yeni üretim üssümüz Sakarya olacak. Kendi özkaynaklarımızla fabrika yatırımımızı gerçekleştireceğiz. Şu anda çalışan sayımız 250. Tüm tesislerin devreye girmesi ile çalışan sayımızı 500'ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. İlk mağazamızı Bağdat Caddesi’nde açmıştık. İstanbul Avrupa Yakası’nda Etiler, Florya veya Bakırköy bölgelerinden birinde yeni bir showroom açacağız. Ayrıca yurtdışında da 2017 yılında showroomlar açmayı hedefliyoruz.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Son yıllarda Ar-Ge ve Ür-Ge’ye yoğun mesailer harcıyoruz. Her yıl kapıda ve mutfakta birer model üretebilecek şekilde çalışmalara ağırlık verdik. Bu bölümlerde çalışan arkadaşlarımız sektördeki gelişmeleri yakından izliyorlar. Fuarlara gidiyorlar ve fabrika ziyareti yapıyorlar. Trendi, modayı ve renkleri aksesuarları yakından takip ediyorlar. Özellikle aksesuarlarla pazarda farklılaşıyoruz.

Artella’yı rakiplerinden ayıran özellikleri neler?

Kapıda en büyük farkındalığımız hizmet kalitemiz. Müşteri odaklı üretim yapıyoruz. Bizim ekiplerimiz çok iyi. Group bünyesinde “Proje Grubu”muz var. Başında bir mimar arkadaşımızın bulunduğu grupta, konusunda uzman 14 kişi çalışıyor. Grubun büyük çoğunluğu da mimarlardan oluşuyor. Proje grubumuz; sözleşme imzalandıktan sonra inşaat projesine giderek, mimari olarak hizmet vermeye başlıyorlar. Projedeki ahşap kapılar grubumuz tarafından büyük bir titizlikle seçiliyor ve ürünlerin montajı yapılıyor. Artella, kullandığı aksesuar ve materyallerle pazarda farklılaşıyor. Yurt dışına sattığımız kapılarımızın büyük bir bölümünü yangına dayanıklı kapılarımız oluşturuyor. 60 dakikaya kadar varan sürelerle yangına dayanıklı ahşap kapı üretiyoruz. Yangına dayanıklılık konusundaki tüm testleri İngiltere’de yaptırdık. Türkiye’de ilk kez çitf kanatlı hem de camlı kapı sertifikasını alan tek firmayız. Bu ürünleri markalı otellere, rezidans, villa, hastane ve AVM’lere veriyoruz.

Yabancı yatırımcılardan ortaklık teklifi geliyor mu? Bu konuya sıcak bakıyor musunuz?

Evet, yabancılardan ciddi ortaklık teklifleri alıyoruz. Cezayir’den, Türkmenistan’dan ve İtalya’dan ortaklık konusunda talepler alıyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Yüzde 50-50 ortaklık yapısına sahip, ancak yönetimi biz de olmak şartıyla bu tarz bir sermaye girişi sağlayabiliriz. Tüm bu konuları ise 2017 yılında netleştireceğiz.

Eğitim kurumlarıyla da ilişki içindesiniz. Eğitim kurumlarıyla nasıl bir işbirliğiniz var?

Sektörümüzde yaşadığımız en büyük sıkıntılardan bir tanesi kalifiye eleman bulamamak. Biz de sektörün bu en büyük açığına cevap verebilmek için Yakacık Endüstri Meslek Lisesi’nde Artella atölyesi kurduk. Atölyede, çeşitli makinalarımız ve CNC tezgahlarımız var. Burada öğrenciler kapı üretimini öğreniyorlar. Ayrıca haftada 2-3 kez fabrikamıza gelerek çalışıyorlar. Bunun yanı sıra, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile ortak çalışıyoruz. Sanayi ile üniversitenin buluşması ve ortak hareket etmesi gerekiyor. Biz bunu yaparsak sektörümüz, sağlam bir zemine oturmuş olur ve sağlıklı bir şekilde büyür. Yine üniversitede mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel ürünleri tasarımı bölümlerinde okuyan öğrencileri sektörümüze kazandırmak, kapının katma değeri yüksek bir ihraç ürün haline gelmesini sağlamak adına “Kapı Tasarlıyorum” adı altında bir yarışma düzenliyoruz. Sektörde bir ilk olan bu yarışmayla öğrencilerin ilgisini de kapı sektörüne çekip sektörümüzü daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyoruz.

Yatırımlardan yararlanmak ve bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. 

www.artella.com.tr


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Japonlar Çanakkale Köprüsü'nde ısrarcı!
Japonya’nın Ulaştırma Bakanı Keiichi Ishii, Ankara temasları esnasında, Çanakkale 1915 Köprüsü'nün...

Haberi Oku