banner32
    18 Ocak 2017 Çarşamba  Mobil Künye Sitene Ekle İletişim


EKONOMİ:
AB Aldı İhracat Arttı

Türkiye’nin kasım ayında ihracatı yüzde 5 arttı ve 11 milyar 952 milyon dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ilk 11 ayda ise ihracat geçen yıla göre yüzde 2.4 azalışla 128 milyar 973 milyon dolara indi. Kasımdaki artışının en önemli nedeni otomotiv sektörünün 2.3 milyar dolara ulaşan ihracat yapması ve Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın yüzde 4.88 artması. Yılın 11 ayında da AB’ye ihracat artışı yüzde 4.28.

 

parite kaynaklı kayıp 1,2 milyar dolar oldu

 

TİM, kasım ayı ihracat verilerini HyundaiAssan’ın Kocaeli’nde bulunan fabrikasında açıkladı. Buna göre son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 3.2 düşüşle 140 milyar 724 milyon dolar oldu. TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye’nin ilk 11 aylık ihracatının yüzde 2.4 daralmasında ihracat fiyatlarındaki düşüş, çevre ülkelerle yaşadığımız sorunlar ve dolardaki yükseliş kaynaklı parite kaybı etkili olduğunu vurguladı. Büyükekşi “Bu dönemde, ihracat fiyatlarındaki gerileme kaynaklı düşüş 3,6 milyar dolar, çevre ülkeler kaynaklı kayıp 3,9 milyar dolar ve parite kaynaklı kayıp 1,2 milyar dolar oldu. Parite kaynaklı düşüşte doların özellikle Türk lirası ve sterline karşı önemli ölçüde değer kazanması etkili oldu” dedi.

 

gemi ve yat ihracatındaki yükseliş etkili oldu


Sektörel bazda kasım ayında en fazla ihracatı yüzde 16.9 artış ve 2 milyar 239 milyon dolarla otomotiv gerçekleştirdi. Bunu 1 milyar 319 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 158 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Otomotivin Avrupa’ya ihracatı kasımda yüzde 20.55 artırdı, bu sektörün ihracatında AB’nin payı yüzde 79 oldu. İkinci sektör hazır giyimin de ihracatında Avrupa’nın payı yüzde 70, kimyevi maddelerin ihracatındaki payı ise yüzde 34. En fazla ihracat yapılan ilk beş ülke arasında ihracat Almanya’ya yüzde 5.6, İtalya’ya yüzde 16.5, ABD’ye yüzde 15.7 artış kaydedilirken, İngiltere’ye yüzde 12.7 ve Irak’a yüzde 6.8 azalış oldu. En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında kasım ayında en yüksek ihracat artış oranlarını yüzde 656 ile Norveç, yüzde 45 ile Bulgaristan ve yüzde 44 ile Birleşik Arap Emirlikleri elde etti. Norveç’te yaşanan yüksek artışta bu ülkeye yapılan gemi ve yat ihracatındaki yükseliş etkili oldu. Rusya’ya ihracatta kasım ayında bu yılın en düşük azalışı kaydedildi. Rusya’ya ihracat kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24 azaldı.

 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
banner48
banner45

Yabancı yatırımcıya teşvik, sektörde olumlu...
Yabancı yatırımcıya vatandaşlık teşviki, gayrimenkul sektöründe de olumlu karşılandı.

Haberi Oku