24.02.2017
309 Görüntüleme
Evrim Kırmızıtaş

RE/MAXe Golden (Kıbrıs) ofisinde başlayıp daha sonrasında dinamik bir ekibe sahip olan RE/MAX PİRAMİT ailesine katıldım. 2014 ve 2016 YILLARI TÜM DANIŞMANLAR ARASINDA RE/MAX TÜRKİYE CİRO 1.'si
evrim.kirmizitas@emlakgundemi.com.tr

Dünyanın En Pahalı Konutları Nerede?

İlk yazımda dünya emlak piyasalarına bir göz atarak ve aynı zamanda ülkemizdeki gayrimenkul sektörünü de bu bilgilerle karşılaştırarak ufkumuzu genişletelim istiyorum.

Dünyanın en pahalı malikanelerinin bulunduğu, film yıldızı ve işadamlarının boy gösterdiği Beverly Hills ile başlayalım. Son 12 ay içinde kaydedilen en yüksek satış rakamı 120 milyon dolar ve içinde Türk Hamamı da bulunan bir malikane. Geçen yıla göre yükseliş trendinde olan bu bölgede 20 milyon dolar ve üzeri malikaneler hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun satılıyor.

Cenevre’de son 12 ay içinde en yüksek kaydedilen satış rakamı 64 milyon dolarlık bir malikane ve Cenevre; özellikle Fransız ve Ukraynalı yatırımcıların da ilgi alanına giriyor. Ekonomik ve politik istikrarın ve güvenliğin çok yüksek seviyede olması ve yüksek hayat kalitesi bölgedeki emlak fiyatlarının da değerini arttırıyor.

Hong Kong’da ise son 12 ay içinde en yüksek kaydedilen satış rakamı 67.9 milyon dolar ve özellikle Çinli, Endonezyalı, Malezyalı, Taylandlı ve Filipinli yatırımcıların da gözbebeği olan Hong Kong dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Rus, Avrupalı ve Ortadoğulu Yatırımcıların en yoğun şekilde ilgilendikleri şehir plan Londra’da ise son 12 ay içinde kaydedilen en yüksek satış rakamı 240 milyon dolar. Halen Kensington ve Chelsea Bölgelerinde 17 milyon dolar ve üzeri 68 Malikane satışta.

Miami de ise son 12 ay içinde en yüksek kaydedilen satış rakamı 30 milyon dolar. Venezuelalı, Brezilyalı ve Arjantinli yatırımcıların ve diğer uluslararası yatırımcıların %35 paya sahip oldukları Miami’de halen 1598 adet konut 1.475.000 $ & üzeri fiyattan satışta.

Dünya’nın başkenti sayabileceğimiz New York City’de son 12 ayda en yüksek kaydedilen satış rakamı 70 milyon dolar. Çinli, Brezilyalı ve Rus yatırımcıların büyük ilgi gösterdikleri bu pazarda halen 7.65 milyon ve üzeri fiyattan satışa sunulmuş 490 konut bulunmaktadır.

Paris’e ise Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilyalı ve Amerikalı yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor ve son 12 ay içinde en yüksek kaydedilen satış rakamı 57 milyon dolar.

Amerika’da bir başka önemli şehir olan San Fransisco’da ise son 12 ay içinde en yüksek kaydedilen satış rakamı 15 milyon dolar. Asyalı ve Çinli yatırımcılarında ilgi gösterdikleri bu pazarda uluslararası yatırımcılar için halen cazibesini koruyor.

Tokyo’da ise son 12 ay içinde en yüksek kaydedilmiş satış rakamı 10 milyon dolar. Çinli, Hong Konglu, Tayvanlı, Amerikalı ve İngiliz yatırımcılar da bu pazarda zaman zaman alım yapıyorlar.

Şimdi ise sıra yazımın başlangıcında belirttiğim dünyanın çekim merkezlerinden birisi olan İstanbul ile yukarıda bahsettiğimiz önemli merkezleri karşılaştırmaya geldi. Ülkemizde konut fiyatlarının en yüksek olduğu bölge tabiki boğazın iki yakasında yer alan muhteşem yalılar ve malikaneler. Özellikle Ortadoğulu yatırımcıların son dönemde artan ilgisi ile fiyatların tavan yaptığı ve bölge insanının çok sevdiği ve hayranlıkla takip ettiği Türk dizilerinin de tesiriyle bu yatırımcılar ciddi bir şekilde Boğaz’da mülk sahibi olmayı hedefliyorlar. Bu durum bölgedeki rakamların son 10 yılda tavan yapmasını sağladı. İşte buna en güzel örnek ise boğazın nadide yalılarından birisi olarak bilinen Erbilgin yalısının Katarlı bir işadamına 100 milyon euroya satılması. Ülkemizin dünyanın önemli ülkeleriyle her konuda olduğu gibi gayrimenkul fiyatları konusunda da rekabet halinde olduğu sonucuna bu ve benzeri örneklerle kolayca varabiliriz. Ülkemizde gayrimenkul değerleri artık çok ciddi rakamlara ulaştı ve fiyatlar dünya piyasalarıyla yarış halinde. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesinin sebebi ise artan talep ile doğru orantılı olmasıdır.

Re/max gibi dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ve 130.000 danışmanı bulunan büyük bir sistem içinde 2014 yılı konut satışında Dünya ciro 5.si olabilmem de ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün dünya ile nasıl bir rekabet içerisinde olduğunun en güzel bir başka örneğidir.

Bir sonraki yazımda dikkat çekici farklı bir konuyla görüşmek üzere…

Yorum Yap